Kes on Eesti tugevaimad mehed? | Sportland Magazine

Jaga „Kes on Eesti tugevaimad mehed?“

Kes on Eesti tugevaimad mehed?

EVIKO rammusarjas selgitatakse välja Eesti tugevaimad mehed ja naised. Tänavu sai ligi kolmkümmend osalejat end proovile panna kuuel võistlusetapil Eesti eri paigus. Meestest tuli sarja üldvõitjaks Mihkel Raadik ja Eestimaa Rammumehe tiitli võitis Gunnar Gimbutas. Saame tuttavaks, kes Eestimaa tugevaimad mehed siis on.

Gunnar hakkas jõuspordiga tõsisemalt tegelema vahetult enne 13. aastaseks saamist. „Siis oli minu eesmärk, et minust tuleb strongman,“ meenutab ta. Nüüd teadis jõumees aga täpselt, millist tiitlit ta soovib ning tuli konkreetselt osalema sarja viimasele etapile – Eestimaa Rammumehe võistlusele, mille võit tähendab ühtlasi Eesti meistritiitlit. Kuna unistustel on kombeks täituda, siis nüüd ongi Gunnar ametlikult Eesti Rammumees. Ta on uhke oma füüsilise vormi üle, sest hindas ka võistlustel oma tugevaimaks küljeks ühtlast jõutaset.

Mihklil on rammupisik sees samuti teismeeast peale. Esimest korda võttis ta kangi kätte 7. klassis. Raskuste tõstmist naudib ta siiani ning võistlustel on tema lemmikaladeks meremehe kõnd ja raami kandmine. Süües kasvab isu ning mehel, kes alguses ei plaaninud igal etapil osaleda, jäi kohal käimata vaid ühel. „Mingilt maalt tuli sportlase ahnus ja tahtmine võistelda,“ teab ta põhjust, mis tegi temast üldarvestuse võitja. Võitja usub, et sarja esikoht tuli tänu vastupidavusele.

Eviko sari
Mihkel

Tihe konkurents pakub pinget

Mihkel on rahul, et rammumehe sport pakub palju vaheldust. Etapiti ja võistluste kaupa on alad erinevad ning hakkama tuleb saada mitmesuguste raskustega. Kui ühel võistlusel tuleb palki tõsta, siis järgmine kord hoopis betoon- või raudblokke suruda. See annab füüsilisele koormusele erineva kvaliteedi.

Mihkel nautis võistlussarjas pinget pakkuvaid olukordi. Kuna tal jäi vahele osalemine Jõgeva etapil, siis see muutis üldarvestuse pingelisemaks, aga võidupunktide nimel rebimine tasus end ära.

Gunnarile pakkus pinget tihe konkurents jõumeeste vahel. Võitlemine kuuekordse Eesti meistri Rauno Heinlaga pani endast kõik andma. „Hea on olla kiireim mees 100 meetri jooksus või parim kettaheitja maakeral, aga maailma tugevaim mees on üle kõige,“ väärtustab ta võitu.

Gunnar
Gunnar

Jõutrenn hoiab keha terve

Mihkli jaoks on kodus kerge teha füüsilisi tegevusi, sest vorm on hea. Puude vedu, raskete asjade liigutamine ja muu taoline ei valmista talle mingit probleemi. Maakodus Mulgimaal on juba ammu kõik seda laadi tööd tema teha. Mees on tänulik, et sel aastal ei juhtunud võistlustel midagi ohtlikku ja tervis on hea olnud. „Eelmisel aastal rannaliival toimunud võistlusel jäin umbes 270 kg kaalunud rehvi alla ning aastaid tagasi olen ka 120 kg kaaluva kivi alla jäänud,“ meenutab ta ohtlikumaid hetki.

Gunnar ütleb samuti, et jõudu nõudvaid tegemisi väljaspool trenni teha talle meeldib. Raskuste liigutamine käib koduski hõlpsasti, aga neid toimetusi ta trenniks ei nimeta, sest treeninguks on ikka läbimõeldud harjutused ja tegevused, mida tehakse kindlas kohas ehk trennisaalis. Kuigi spordis tuleb vigastusi sageli ette, siis Gunnaril ei ole õnneks kirurgi abi kordagi vaja läinud ning kergematest vigastustest on tugev keha taastunud.

EVIKO sari on maailmas ainulaadne

EVIKO sari pakub Eestis kõrgeimat jõuspordi taset. „Meie rammusari on eriline, sest teadaolevalt on see ainus maailmas, kus naised ja mehed võistlevad koos igal etapil,“ selgitab peakorraldaja Peeter Aan. Erinevaid võistlusalasid on sarjas kokku kahekümne ringis, kuid osad neist, nagu rehvi kantimine ja palgi surumine, korduvad etapiti. Olenevalt võistlusest kas 300 kg rehvi kanditakse või lohistatakse seda liiva peal. Viimase korral on rehvi kaaluks 120-140 kg. Traditsiooniliseks alaks on kindlasti maakivide kandmine mida tuleb ette pigem harvem kui tihti.

Peakorraldaja, kes on juba 18 aastat rammukatsumisi korraldanud, loodab, et tegevus jätkub ja nakatab uusi huvilisi. „Rammuvõistluse proovimiseks tasub alustada jõurajast,“ soovitab Peeter Aan. Võistlustel osalemisega võib pihta hakata harrastajate jõuproovidel, milleks järgmine võimalus on Eestimaa II Jõumängudel 24. augustil Elvas. Kogenumad osalevad juba Eviko sarjas ja parimad jõuavad edasi rahvusvahelistele võistlustele.

EVIKO sarja kohta saab täiendavat infot Facebookist. Kodudes saab kaasa elada sarjas toimunule kaasa elada TV6 vahendusel laupäeva õhtuti alates 31. augustist.

Tekst: Kristina-Maria Heinsalu

Fotod: Märten Osijärv