Rothberg CUP 2020 tõi kokku Eesti parimad noored judokad | Sportland Magazine

Jaga „Rothberg CUP 2020 tõi kokku Eesti parimad noored judokad“

Rothberg CUP 2020 tõi kokku Eesti parimad noored judokad

Laupäeval, 31. oktoobril toimus Tallinnas kõrgetasemeline judoturniir Rothberg CUP. Neljandat aastat peetud Rothberg CUP on saanud inspiratsiooni Eesti judos väga tuntud perekonnalt Rothberg, kus kõik neli venda ja õde on tugevalt judoga seotud ja aidanud seda ala Eestis edendada.

Kui varasemalt võisteldi turniiril kolmes vanuseklassis, siis sellel aastal lisati esmakordselt U16 vanuseklass. Kokku oli võistlustules neli vanuseklassi: U10 (2011 ja nooremad), U12 (2009-2010), U14 (2007-2008) ja U16 (2005-2006). Algselt rahvusvahelisena toimuma pidanud turniiril olid tänavu arusaadavatel põhjustel osalemas peamiselt Eesti sportlased 21-st eri klubist, külalissportlasena lõi kaasa ka üks lätlane. Samas osalejate arvu üle nuriseda ei saa. Kui möödunud aastal oli kohal üle 300 noore, siis sellel aastal võistles turniiril 414 sportlast. See on märkimisväärne number, eriti arvestades, et varasemalt tulid kohale ka Läti, Leedu, Soome ja Venemaa judokad.

Rothberg CUP

Võistluse parimad selgitati kõikides klassides nii tüdrukute kui poiste seas ning karikad anti klubide arvestuse parimatele. Tüdrukute arvestuses saavutas III koha spordiklubi Barra, II koha Pärnu klubi Samurai ja kuue kullaga tuli võitjaks Tartu DO.

Poiste arvestuses saavutas III koha kuue kullaga Tartu DO, II koha sai seitsme kullaga Audentese Spordiklubi ja koguni 14 kullaga võitis Spordiklubi Barra. Täpsemate tulemustega saab tutvuda siin.

Uurisime osalenud noortelt, miks nad just judo on valinud ning kuidas turniiriga rahule jäid.

Judo on lahe

Kõu Lennart Saar spordiklubist Barra on judoga tegelenud kolm ja pool aastat. Rothberg CUPilt võitis ta kaks kulda – U12 -30kg ja U14 -30kg klassides.

„Judo tundub lahe ja annab mulle pidevalt mingit tegevust lihtsalt kodus passimise asemel. Kuna tegemist on võitlusalaga, siis saan ennast korralikult välja elada. Meie spordiala on väga mitmekülgne. Treenitakse väga palju nii füüsilist kui ka vaimset poolt,“ räägib Kõu Lennart. „Selleks turniiriks valmistusingi eelkõige vaimselt ja mõtlesin peas pidevalt läbi, milliseid heiteid teha,“ räägib ta.

Kõu Lennart Saar (foto Rando Trisberg)
Kõu Lennart Saar Foto: Rando Trisberg

Kahe esikohaga jäi noormees muidugi rahule. „Tegelikult mõtlesin, et kui ma kaotan, ega sellest midagi hullu ei ole, aga muidugi on tore, kui võidan. Mul on hea meel, et suutsin kaks kuldmedalit saada,“ sõnab ta. „Tehnikatest on mu lemmikuid goshi-guruma (ümber kaela) ja ippon-seoi-nage. Täna viskasingi kõige rohkem ümber kaela heitega,“ võtab noor sportlane võistluse kokku.

Sportlikud vennad

Perekond Puuraid oli võistlustel lausa kolme osavõtjaga, kes kõik esindavad spordiklubi Barrat. Kaksikud Hendrik ja Joonas on sündinud 2007. aastal ja Paul 2012. aastal. Kõik said Rothberg CUPil kuldmedalid: Paul Puuraid U10 -37kg, Joonas Puuraid U14 -62kg, Hendrik Puuraid U14 -70kg. Lisaks sai Hendrik vanemas vanuseklassis III koha.

Kaksikud on judoga tegelenud juba üheksa aastat ning noorem vend kolm aastat. Kui Paul läks trenni vendade eeskujul, siis Joonase jaoks on judo alati huvitav olnud ning pole aastate jooksul üksluiseks muutunud. Hendrikule meeldivad aga individuaalsed alad, kus saab ise kõige eest vastutada. „Judo õpetab austust ja lugupidamist teiste vastu ja kasvatab enesekindlust,“ ütleb ta.

Kaksikud Hendrik ja Joonas 2 (foto Teet Raik)
Kimonodes Hendrik ja Joonas Foto: Teet Raik

Kolm venda on turniiril saavutatuga mõistagi rahul. „Tunne on hea, sest võistlus läks paremini, kui ma arvasin. Eriti rahule jään sellega, et sain maadelda ja esimese koha,“ lausub Paul. „Olen õnnelik esimese koha üle ja eriti rõõmus, et B vanuseklassis, kus tegin paar head maadlust, sain 5. koha,“ toob Joonas välja. Ka Hendrik jäi kõige rohkem rahule sellega, et just vanemas vanuseklassis kõrge koha saavutas.

Kui vanemad vennad on juba kogenud võistlejad ning võistluspinge neid ei seganud, siis Paulil tuli enne võistlust rohkem närv sisse. „Olin natukene närvis, sest mõtlesin sellele, et tegu on ikkagi võistlustega, mitte trenniga,“ tunnistab noorem vend.

Paul Puuraid Foto: Rando Trisberg

Nad soovitavad üksmeelselt teistel noortel judot proovima tulla, kuna Pauli arvates on trennis lõbus, Joonas ütleb, et judo on huvitav ja hästi mitmekülgne spordiala, samas ka hästi tehniline ja füüsiline. Hendrik lisab, et judo arendab enesedistsipliini ja austust teiste vastu. „Ka on meil on mõnus ja kokkuhoidev klubi, kus on ägedad treenerid.“

Markkus Vettik (foto erakogu)
Markkus Vettik Foto: erakogu

Mitte ainult sport

Markkus Vettik Audentese spordiklubist lahkus Rothberg CUPilt U14 -34kg klassi võitjana. „Muljed tänasest päevast on head. Eriti rahule jään sellega, et sain esimese koha ja võitsin kõik matšid ipponiga,“ sõnas ta. Kõige ärevamaks hetkeks võistluse jooksul oli Markkuse jaoks maadlemine oma trennikaaslasega, sest vastastena tunnevad nad üksteist väga hästi ja see teeb matši keerulisemaks.

Judot soovitab ta proovida seetõttu, et trennis omandatakse hea vormi kõrval palju muid eluks vajalikke oskusi ning kui kõvasti pingutada, saab kogeda ka võidutunnet.

Judo õpetab austust

Tüdruktest oli turniiril üks edukamaid Emma-Melis Aktas Tartu DO-st võites Rothberg CUPil  kaks kuldmedalit – U14 +52kg ja U16 +60kg.

Emma-Melis on judoga tegelenud kaheksa aastat ja hindab selle spordiala juures kõige rohkem seda, et selle ala filosoofia õpetab teisi austama.

Kuigi neiu viis koju kaks kulda, leiab ta, et saaks veel paremini. „Rohkem jäin rahule oma U16 finaaliga, kuid saab veel paremini. Peaks veel maastehnikaid harjutama ja kiiremini heitesse sisse minema,“ järeldab ta turniiril kogetust.

Emma-Melis Aktas Foto: Teet Raik
Markus Villako Foto: erakogu

Hästi korraldatud turniir

Markus Villako Tartu DO-st võitis Rothberg CUPil U16 -66kg. Markusel on judos juba 10 aastat kogemust ning talle väga meeldib selle alaga tegeleda.

„Esikohaga jäin väga rahule. Suurt võistluspinget ei olnud, sest keskendusin võistlustele ja uskusin endasse. Kõige ärevam hetk oli finaalis, kus ma olin waza-ariga päris pikalt taga,“ meenutab ta. „Mulle meeldis, et võistlus oli hästi korraldatud ja auhinnad olid head,“ lisab ta.

Tänusõnad toetajatele

Võistluse korraldamisele ja edukale toimumisele panid õla alla mitmed head toetajad. Suurtoetaja oli Sportland, kelle poolt olid lastele auhinnaks väärtuslikud Nike tooted. Selleks, et peale rasket võistlust saaksid noored kurku kasta, oli OSHEE välja pannud maitsvad joogid.

Lisaks aitasid võistlusi korraldada nii rahaliselt kui ka abikäega: Aleksei Shamonin ja Kleeps24, Raul Tomberg & MTÜ Tabasalu Ujumisklubi, Fred Anslan & Savaterra, Jüri Pello & Rieker, Ivar Arumäe & Koidu Ehitus, Erkki Leetsar & Priore Advokaadibüroo, Heiki Pikki & Revalcrew, Mati Raidma & Datafox, Raul Ainla, Jaanus Koort, Rita Uustal, Liina Vahter, Janar Nikolajev, Rain Uusküla, Joel Rothberg, Madis Müller, Jaago-Päärn Talpas, Andres Rätsepp, Kristi Hansen, Martin Semkiv, Rain-Toomas Madisson, Keidi Kitt, Rando Trisberg, Indrek Hopfeldt, Hellika Luik, perekond Puuraid, perekond Domberg.

Kindlasti ei saa mainimata jätta väga head kohtunikebrigaadi, tänu kelle professionaalsele tööle lahkusid kõik 2020. aasta Rothberg CUPilt positiivse meeleoluga.

Tekst: Merilin Piirsalu