Dalīties „Auto24 Rally Estonia – virziena rādītājs rallija pasaulē“

Auto24 Rally Estonia – virziena rādītājs rallija pasaulē

“Starp visiem Igaunijas un arī Eiropas rallijiem Auto24 Rally Estonia noteikti ir līderis un jaunu virzienu rādītājs,” apgalvo Auto24 Rally Estonia rīkotājs Tarmo Hebe (Tarmo Hõbe). Viņa vārdus apstiprina fakts, ka 2014. gadā, kad Rally Estonia pirmoreiz organizēja ERC posmu, pasākums saņēma atzinības titulu FIA ERC Rally of the Year 2014. Tas bija visas Eiropas labākais un atraktīvākais rallijs gan tehniskajā organizācijā, gan drošībā, gan programmā, kas tika piedāvāta braucējiem un skatītājiem.

Ceļš līdz šādam rezultātam nav bijis vienkāršs. Tarmo Hebe piebilst, ka sākuma gados Rally Estonia rīkotājus uzskatīja par jauniem, padumjiem karstgalvjiem, kurus nedrīkstētu uztvert nopietni. “Vecie ralliju rīkotāji smējās un teica: dariet, dariet, paskatīsimies, cik tālu tiksiet,” viņš apraksta tālaika situāciju. “Ar katru gadu uzskati arvien vairāk mainījās, līdz radās sapratne: mēs spējam ne tikai domāt lielos mērogos, bet arī lielas lietas reāli ieviest dzīvē. Uzskati pamazām mainījās, un tagad Rally Estonia ir celmlauzis visā jaunajā, kas notiek rallija pasaulē.”

Tagad viņi rīko ne vien vasaras sacīkstes, bet arī pasākumu, kam rallija pasaulē ir tālejošāki mērķi. “Rally Estonia pilda autosporta popularizēšanas funkciju, un mūsu darbības fokusā ir nākamā paaudze, nākotnes autosportisti un talanti,” teic Tarmo.

Televīzijas attēls desmitiem miljonu skatītāju

Šķiet, nu jau neviens vairs nešaubās par to, ka tas ir svarīgs notikums visas Eiropas mērogā. To apstiprina fakts, ka pagājušajā gada Auto24 Rally Estonia laikā veidotā Eurosport programma nonāca pie 48,8 miljoniem skatītāju visā pasaulē un tas bija Eiropas rallija čempionāta visas sezonas visvairāk skatītais posms. “Tas ir ļoti plaša mēroga starptautisks atspoguļojums, un pirmām kārtām tā ir ļoti laba reklāma visai Igaunijas valstij,” uzsver Tarmo Hebe. “Tā kā ātrumposmi notiek pa Dienvidigaunijas ainaviskajiem ceļiem, televīzijas ekrānos attēls ir pasakaini skaists un iespaidīgs.” Rīkotājs piebilst, ka, pēc Eurosport datiem, Auto24 Rally Estonia Igaunijas valstij radītās reklāmas vērtība ir vairāk nekā 1 miljons eiro.

Starptautisks un ļoti profesionāls televīzijas attēls ar Eurosport starpniecību būs redzams arī šogad. Par pārraides izdošanos rūpēsies ap 40 cilvēku, raidījuma fragmenti tiks sagatavoti Otepē, Tehvandi stadionā, un caur satelītu nosūtīti uz Eurosport galveno biroju Parīzē. “Gatavais raidījums ies ēterā tikai dažas stundas pēc dienas pēdējā posma pēdējās mašīnas finiša,” stāsta Tarmo Hebe un piebilst, ka rīkotājiem būs jādara viss maksimālais, lai televīzijas pārraide izdotos. “Lai videomateriālus un borta kameru filmēto no dažādiem ātrumposmiem iespējami ātri savāktu un nogādātu uz Otepē Eurosport štābu, izmantosim Igaunijas labākos Enduro motobraucējus.”

Foto: Auto24 Rally Estonia
Foto: Auto24 Rally Estonia

No ķiršu segšanas līdz dēļu ceļa būvei

Kaut gan rallijs notiek jau septīto gadu, rīkotāju komanda arvien iegūst jaunu pieredzi. Nevienu gadu rallija organizēšana nav bijusi tāda pati kā iepriekš, jo komanda pastāvīgi domā, lai skatītājiem un braucējiem joprojām būtu interesanti. “Tā mēs padarām savu dzīvi daudz sarežģītāku, bet vienlaikus tas nodrošina mūsu pastāvīgu attīstību,” saka Tarmo Hebe.

Tā kā tas ir liela mēroga pasākums, katru gadu arī pieredzējušajai rīkotāju komandai notiek daudz kas negaidīts, interesants un neparedzēts. Rīkotājs saka: tas esot ierasti, ka tiek aicināts meistars iestiklot pirts lodziņu, kas saplīsis no rallija mašīnu paceltajiem akmeņiem, vai algoti gani, lai noturētu govju baru tālāk no ātrumposma. “Turklāt esam apseguši desmitiem ķiršu kociņu, lai garāmbraucošo rallija mašīnu putekļi tos nebojātu, esam operatīvi uzbūvējuši jaunu ceļa posmu, lai kāzinieki tiktu līdz ballēšanās vietai, esam purvainā apvidū izbūvējuši vairāk nekā kilometru garu dēļu ceļu, lai skatītāji ar sausām kājām nokļūtu līdz ātrumposmam.”

Tarmo  Hebe atklāj spilgtu gadījumu no 2013. gada, kad Rally Estonia startēja rallija pasaules  zvaigzne Madss Estbergs (Mads Østberg), kura mašīna pirms nedēļas bija kļuvusi braukšanai nederīga un aizstājējmašīna tika atvesta no Anglijas tieši uz Otepē. Aizstājējmašīna nebija gluži tāda, kā rallija organizatori bija cerējuši. “Tā kā Madss Estbergs bija viens no Rally Estonia galvenajiem favorītiem, mēs nevēlējāmies, lai mediju ziņas par iespējamā uzvarētāja auto būtu neglaimojošas,” stāsta Tarmo Hebe. “Aizstājējmašīna bija viscaur pelēka un neizteiksmīga, jo tā vēl nebija paspēta aplīmēt parastajā dizainā.”

Rīkotāju komandai tomēr 12 stundas pirms starta izdevās salāgot vajadzīgos dizaina failus un Tallinā tos izdrukāt. “Līmētāji ar uzlīmēm uz Otepē atbrauca starta dienas naktī pulksten četros un ķērās pie darba. Līmēšana aizņēma piecas sešas stundas, un tieši īstajā brīdī mašīna bija aplīmēta un visā savā spožumā,” stāsta Tarmo Hebe.

Viss notika, kā plānots, – ralliju uzvarēja Madss Estbergs, un medijos parādījās daudz fotogrāfiju un videomateriālu par viņa dizainēto automašīnu.

Blīvāka un atraktīvāka programma

Līdz ar tradicionālajiem pilsētas posmiem Tartu Toomemē  (Toomemäe) un Elvā šogad 16. jūlijā notiks ļoti aktīvais un populārais Alakila (Alaküla)  ātrumposms. Posma pirmajā pusē esošo tramplīnu, no kura ir gari lidojumi, sportisti izbrauks divas reizes. “Šajā skatu vietā ir liels LED ekrāns, lai varētu sekot live pārraidei, skatuve, uz kuras laikā starp diviem ātrumposmiem notiks koncerts, un vēl daudzas citas lietas,” stāsta rīkotājs.

Svētdien, 17. jūlijā, Krīdneri (Krüüdneri) karjerā būs publiska atrakcija, apmēram 700 metru garš, ar dažādiem elementiem bagāts ātruma izmēģinājuma posms. Būs gan mākslīgais tramplīns, gan ūdens šķērslis, kuru mašīnas izbrauc posma vidū, pēc tam atkal turpinot ātrumposmu.

Programmas ietvaros papildu rallija emocijām varēs gūt vēl daudz citu piedzīvojumu, jo arī koncertprogramma būs piesātināta. Uz skatuves kāps grupas EAST17, Right Said Fred un Londonbeat, kā arī Samanta Foksa (Samantha Fox).

 

 

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Saistītie raksti

Nākamais raksts:

Sportland pirmie soļi basketbolā

Skaties tālāk, lai uzzinātu vairāk