Dalīties „Diagnoze: Adrenalīna deficīts“

Diagnoze: Adrenalīna deficīts

Ja ar tradicionālajiem ziemas sporta veidiem neizdodas gūt cerētās emocijas un gandarījumu un tā vien kārojas ieskatīties acīs saviem dabiskajiem instinktiem, ekstrēmais sports ir tieši par šādu izjūtu apmierināšanu. Tiesa, liela daļa ekstrēmo sporta veidu piedien vasarai, taču arī ziemā ir gana daudz interesantu iespēju iekustināt sirdsdarbību sarkanās trases cienīgā ātrumā.

Piedāvājam jums ”Sportland Magazine” jaunākā žurnāla izdevuma, rakstu par ekstrēmajiem ziemas sporta veidiem. Aizraujošo un moderno ”Sportland Magazine”  jau no 1. novembra meklē visos ”Sportland” veikalos!

 

Šļūkšana ar lāpstu

Šļūkšana lejā no kalna kā bērnībā uz kāda paliktņa, bet jau citā līmenī – princips tas pats, tikai tradicionālā paliktņa vietā… lāpsta. Ideja radās pirms vairāk nekā 40 gadiem, kad slēpošanas kūrortu darbinieki šādu šļūkšanas tehniku izmantoja, lai atvieglotu pārvietošanos. Šobrīd elites sacensībās šļūcot tiek sasniegts ātrums pat līdz 112 km/h. Arī Latvijā šļūkšana ar lāpstu nav sveša. Sacensības Showel Race Siguldas bobsleja un kamaniņu trasē notiek kopš 2013. gada, ar katru sezonu piesaistot arvien jaunus interesentus. 2015./2016. gada sezonas kopvērtējuma līderis vīriešu konkurencē ir Aigvars Eglītis (ātruma rekords 74,3 km/h), sieviešu konkurencē – Ance Jankava (ātruma rekords 69,8 km/h), divniekos – Kristaps Turauskis/Gunita Turauska (ātruma rekords 77,5 km/h).

 

Skijorings

Atgādina izbraucienu sniega kamanās ar suņu pajūgu, vien bez… kamanām. Ar slēpēm. Slēpotāju vēsturiski pa sniegu vai ledu velk suņi vai zirgs. Sacensības skijoringā notiek gandrīz visās pasaules valstīs, kurās ir sniegotas ziemas. Visgarākā skijoringa trase ir Krievijā (Kalevala, Karēlija), kur slēpotājiem, kas tiek vilkti suņu pajūgā, jāmēro 440 kaulus stindzinoši kilometri. Mūsdienās par vilcējspēku izmanto arī mototransportu, kas šobrīd ir populārākais skijoringa veids Latvijā. Mūsu valstī pirmās organizētās sacensības notika jau 1963. gadā, bet 1983. gadā Latvijas Fiziskās kultūras un sporta komiteja skijoringu oficiāli reģistrēja kā sporta veidu. 2016. gada Latvijas čempionāta skijoringā Lielajā meistaru klasē 1. vietas ieguvēji bija motokluba Xkross sportisti – Didzis Gorbenko (motosportists) un Oskars Dzirkalis (slēpotājs). Viņi uzvarēja arī 2015. gada motoskijoringa sacensībās Red Bull Twitch and Ride, kas Latvijā notiek jau vairākas sezonas. 2016. gada martā paredzētās sacensības tika atceltas laikapstākļu dēļ.

 

 

 

Ice Cross Downhill

Ātrākais sporta veids (uz slidām) pasaulē, kas apvieno ātrumslidošanu, borderkrosu un downhill slēpošanu. Ledus trase, kurā sacenšas atlēti, ir līdz pat 600 m garš nobrauciens lejup pa kalnu. Tas pārsteidz gan ar asiem pagriezieniem, gan negaidītiem paaugstinājumiem. Pirmās Ice Cross Downhill sacensības notika 2001. gadā Stokholmā, bet 2010. gadā tika organizēts jau pirmais pasaules čempionāts – Red Bull Crashed Ice. Sacensībās atlēti sasniedz ātrumu virs 50 km/h. Šajā sporta veidā nepieciešamas izcilas slidošanas iemaņas, tāpēc tajās parasti piedalās tikai profesionāli sportisti, visbiežāk hokejisti. 2015. gadā pasaules čempiona titulu vīriešu konkurencē izcīnīja kanādietis Skots Kroksals, bet sieviešu – somiete Salla Kīhele.

 

 

Snovkaitings

Snovkaitings ir snovborda un kaitborda mutācijas rezultāts. Lai arī snovkaitošana prasa fizisku spēku tāpat kā kaitošana jeb pūķošana, šis tomēr ir salīdzinoši brīvi pieejams ekstrēmais sports ikvienam entuziastam. No ekipējuma nepieciešams snovborda apģērbs, dēlis un kaitborda pūķis. Snovborda dēļa vietā var izmantot arī slēpes vai slidas. Šis sporta veids neprasa specializētu teritoriju vai trasi, kur ar to nodarboties, – nav pat vajadzīgs kalns, drīzāk liela un plaša teritorija bez kokiem, elektrības stabiem un citiem šķēršļiem. Un, protams, kaitošanai labvēlīgs vējš. Augstākā pilotāža, kas sasniedzama šajā sporta veidā, robežojas ar paraplanēšanu, jo veiksmīgi izdarīts lēciens var ilgt minūti vai pat ilgāk.

 

 

 

Slīdriteņošana jeb ski biking

Ski biking, skibobbing jeb braukšana ar slīdriteni tiek uzskatīta par vienu no vienkāršākajiem ekstrēmajiem sporta veidiem. Var teikt, ka tas ir slēpošanas un BMX riteņbraukšanas apvienojums ar nelielu motosporta piegaršu. Slīdriteņa pirmsākumi datējami ar 19. gadsimta otro pusi, kad tie kļuva īpaši populāri Alpu reģionā kā pārvietošanās līdzekļi, ar kuriem viegli varēja pārvarēt lielas distances un pārvadāt bagāžu. Toreiz gan ar velosipēdu slīdriteni saistīja tikai formas līdzība un nosaukums, jo mūsdienu ski bike izskatās gluži kā velosipēds, kura riepas vienkārši aizvietotas ar slēpēm. Slīdriteņošana ir vairāk līdzsvara treniņš, ja salīdzinām ar kalnu slēpošanu, tāpēc rada mazāku slodzi kājām un ceļgaliem. Šis sporta veids ir salīdzinoši jauns, tādēļ, lai iegādātos slīdriteni, būs mērķtiecīgi jāmeklē. Taču ar katru gadu arvien vairāk slēpošanas kūrortu ne vien ļauj izmantot slēpošanas teritoriju slīdriteņošanai, bet piedāvā velosipēdus arī īrei.

 

 

Snow kayaking

Kajakošana pa strauju, krāčainu upi jau vien ir gana neprognozējama un emocijas raisoša nodarbe. Bet tagad ar šo mazo slēgta tipa upes laiviņu – tādu svaigi ievaskotu – iedomājieties sevi laižamies lejā pa sniegotu kalnu. Ar airi var nedaudz kontrolēt laivas slīdēšanas virzienu, taču vaska dēļ laiva slīdēs ļoti lielā ātrumā. Tiem, kas alkst lielas adrenalīna devas, būs cītīgi jāmeklē kāds slēpošanas kūrorts Alpos, kur atļauts kajakot, jo vien retais šo sporta veidu atbalsta laivas neprognozējamās vadības dēļ. Bet, ja iesākumam der arī Baltijas pauguri, pastāv iespēja piedalīties Red Bull organizētajās sacensībās Red Bull Snow Kayak, kas līdz šim notikušas tepat kaimiņvalstīs – Igaunijā un Lietuvā.

Foto: YouTube, LETA, Redbull.com

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Saistītie raksti

Nākamais raksts:

Valmiera/ORDO faktori kas ļāva uzvarēt un prognozes jaunajai sezonai

Skaties tālāk, lai uzzinātu vairāk