Dalīties „EURO 2016. Polija un Portugāle“

EURO 2016. Polija un Portugāle

Abas komandas var lepoties ar vienu pasaules mēroga superzvaigzni, kuras kā spēcīgs vilcējspēks, ved savu komandu pretī uzvarām – Krištianu Ronaldu un Roberts Levandovskis, kuri abi ir arī komandu kapteiņi. Ceļš līdz šai turnīra fāzei komandām bija atšķirīgs.

Spēles 2. minūtē Levandovskis izvirza vadībā Polijas izlasi. (Foto: AFP/Scanpix/LETA)

Ceļš uz EURO 2016

Portugāļi, kuru kvalifikācijas grupa bija vienīgā ar piecām komandām, pārliecinoši izcīnīja pirmo vietu, astoņās spēlēs izcīnot septiņas uzvaras. Fernando Santuša vadītā izlase vienīgos punktus nācās zaudēt pret vieniem no Eiropas čempionāta finālturnīra debitantiem, Albānijas izlasi, kuriem tika zaudēts ar 0:1. No komandas 11 gūtajiem vārtiem, piecus guva portugāļu lielākā zvaigzne, Krištianu Ronaldu, kura sniegums noteikti ietekmēs jebkuras spēles beigu rezultātu. Noteikti vēl ir izceļams nepiekāpīgais komandas aizsardzības balsts Pepe, kura spēle dažbrīd var šķist diezgan brutāla. Uzbrukumā duetu ar Ronaldu veido viņa bērnības gadu komandas biedrs Nani, kurš joprojām spēj uzņemties līdera lomu brīžos, kad citiem spēlētājiem spēle nevedas kā nākas.

Lai arī īsi pirms čempionāta starta 8. jūnijā Portugāle pārbaudes spēlē ar 7:0 sagrāva Igaunijas valstsvienību, sākoties finālturnīram portugāļu emocijas šķita izdzisušas. Pirmajā spēlē pret Islandi blāvs neizšķirts 1:1, ar bezvārtu neizšķirtu beidzās spēle pret Austriju, kā arī neskatoties uz izcilo Ronaldu performanci pret Ungāriju, uzvarētāju noskaidrot tā arī neizdevās (3:3). Šāds sniegums tomēr ļava portugāļiem iekļūt izslēgšanas spēlēs, pateicoties labākai vārtu attiecība. Astotdaļfināla spēle pret Horvātiju lielai daļai skatītāju bija liela vilšanās, jo pamatlaiks noslēdzās ar garlaicīgu bezvārtu neizšķirtu, kā arī bez sitieniem vārtu rāmī. Viss beidzās ar pretuzbrukumā gūtiem vārtiem, kad 117. spēles minūtē portugāļiem uzvaru izrāva 87. minūtē uzmainītais Rikardu Kvarežma.

6. jūlijā Lionā, Portugāle pusfinālā cīnīsies ar Velsas un Beļģijas pāra uzvarētāju, kuras savā starpā tiksies jau šovakar.

Pepe, Fonte un Ronaldu svin uzvaru pēcspēles sitienos. (Foto: AFP/Scanpix/LETA)

Fakti par Portugāles izlasi

• Krištianu Ronaldu ir visvairāk spēļu aizvadījušais spēlētājs, kā arī visu laiku rezultatīvākais izlases spēlētājs – 130 spēles, 60 vārti
  • Pašreizējā vieta FIFA rangā – 8. Augstākā vieta – 3. (2014. gada aprīlis). Zemākā vieta – 43.    (1998. gada augusts).
  • Pirmā oficiālā spēle aizvadīta 1921. gadā – 1:3 pret Spāniju.
  • 7 reizes piedalījusies Eiropas čempionāta finālturnīrā. Labākais sasniegums 2004. gadā, kad savās mājās finālā piedzīvots pārsteidzošs zaudējums pret Grieķiju ar 0:1.
  • Krištianu Ronaldo pārstāvējis valstsvienību jau četros Eiropas čempionātos, katrā no tiem arī gūstot vienus vai vairāk vārtus.
  • Kopējā izlases spēlētāju tirgus vērtība ir 353 miljoni eiro, no kuriem 110 miljonus sastāda Krištianu Ronaldo.

Polijas valstsvienība

Polijas izlase savu kvalifikācijas ciklu aizvadīja pārliecinoši, kļūstot arī par visa turnīra rezultatīvāko komandu, gūstot 33 vārtus. Lai arī bija skaidrs, ka pirmo vietu grupā ieņems vācu mašīna, taču nervus pakutināt vāciešiem izdevās, jo pirmajā tikšanās reizē Varšavā Vācija tika aizsūtīta mājās ar rezultātu 0:2. Pēdējā kvalifikācijas turnīra spēle bija tā saucamā sešu punktu spēle, kurā poļi tikās ar īriem. Lai automātiski tiktu uz finālturnīru, abām komandām bija nepieciešama uzvara, šoreiz labāki izrādījās poļi, kuri pateicoties visa atlases turnīra rezultatīvākā futbolista Roberta Levandovska uzvaras vārtiem, izcīnīja uzvaru ar 2:1. Kopsummā aizvadītajās 10 spēlēs Polija tālāk tika ar bilanci 6-3-1 un vārtu attiecību 33:10 (+23), kas bija otrā labākā uzreiz aiz Anglijas izlases, kurai vārtu attiecība bija 31:3 (+28).

Finalturnīra grupu turnīrā poļu galvenais ierocis bija necaursitama aizsardzība, jo tāpat kā Vācijas izlase, tā trīs spēlēs neielaida nevienus vārtus, pret pieminēto Vāciju nospēlējot 0:0, Ziemeļīriju un Ukrainu uzveicot ar identisku 1:0. Līdz ceturtdaļfinālam klusēja arī pasaules labākais devītais numurs – Levandovskis, kurš savus pirmos un kā vēlāk izrādījās arī vienīgos vārtus turnīrā guva jau spēles otrajā minūtē pret portugāļiem. Līdz šim poļi Eiropas čempionāta finālturnīrā bija spēlējuši divas reizes, 2008. un 2012. gadā, kurā bija viena no turnīra rīkotājvalstīm. Abos turnīros poļi piezemējās tabulas pašā apakšā, kas nozīmēja netikšanu ārā no grupas. Šajā gadā ierindojoties starp Eiropas labākajām astoņām izlasēm poļiem ir vērā ņemams sasniegums, kas noteikti ieliks labu pamatu turpmākajiem turnīriem.

Fakti par Polijas izlasei

• Pie komandas stūres kopš 2013. gada oktobra atrodas poļu speciālists Adams Navalka, kura vadībā 30 spēlēs piedzīvoti vien četri zaudējumi, iekrājot bilanci 15-11-4
  • Pašreizējā vieta FIFA rangā – 27. Augstākā vieta rangā – 16. (2007.gada novembris). Zemākā vieta – 78. (2012. gada novembris)
  • Pārliecinošākā uzvara vēsturē – 10:0 pret Sanmarīno 2009. gada 1.aprīlī