Dalīties „Kalnu celmlauži“

Kalnu celmlauži

Igo Japiņa pieredze sporta pasākumu organizēšanā sākās ar Aigara Fadejeva soļošanas festivāliem. Bet ideja par MTB sacensību organizēšanu Japiņam ar draugiem radusies Smiltenē, kad kopā ar domubiedriem – Andri Sarkani, Aivaru Einausu un Kasparu Marksu – sēdējuši pirtī. „Sākumā bija ap 120 dalībnieku, bet lēnām tā lieta aizgāja. Pirmajos divos gados sacensības sauca Vichy Cup, jo mums bija sadarbība ar Aldari. Trešajā un ceturtajā gadā nosaukums mainījās uz Montavit. Tas bija laiks, kad MTB krosa trase dalībniekiem kļuva par šauru un bija jāmaina sacensību formāts. Mēs izšķīrāmies par labu maratonam,” stāsta Japiņš.
No for fun projekta, kurā piedalās vien daži simti veloentuziastu, pārtapa par masveida pasākumu – 2003. gadā (SEB banka par maratona ģenerālsponsoru kļuva 2001. gadā) dalībnieku skaits pirmo reizi pārsniedza tūkstoti. Precīzāk, sacen-sības apmeklēja 1186 braucēji. Bet šosezon maratona organizatori cer piesaistīt vairāk nekā divus tūkstošus kalnu riteņbraucēju, vienlaikus uzsverot, ka pašmērķis nav sacensībām pievērst vēl lielākas masas, bet gan strādāt pie tā, lai turpmākajos gados SEB MTB maratons kļūtu vēl profesionā¬lāks un baudāmāks.

SEB MTB maratons un, protams, tā priekšteči Vichy Cup un Montavit ir vietējie celmlauži, no kuriem paraugu pasākumu organizēšanā ņēmuši arī citi sporta veidi, bet – kas likumsakarīgi – sacensības arvien populārākus padarījušas kalnu velosipēdus. „Pirmsākumos brauca ar tādiem riteņiem, kādi katram pieejami. Arī tolaik varēja nopirkt labu velosipēdu, taču iemesls, kāpēc šādi riteņi Latvijā bija retums, ir pašsaprotams – nenotika šāda veida sacensības, tāpēc arī nevienam neradās vajadzība pēc MTB,” skaidro Japiņš.

Pirms ekonomiskās krīzes, MTB maratonam plešoties plašumā un kļūstot arvien populārākam, aprīļa beigās Rīgā augstas klases MTB velosipēdi veikalos bijuši izķerti. „Viss mainās un turpinās. Piemēram, tagad ar riteņa iegādi nekas nebeidzas. Ir jāpērk forma, ķivere, pudeles un tā tālāk, jo viss nepārtraukti tiek uzlabots,” piebilst Igo. Savukārt totālu sprādzienu veloveikali piedzīvoja, sākoties ekonomiskajai krīzei! SEB MTB maratons izjuta milzu dalībnieku pieplūdumu, jo, beidzoties treknajiem gadiem, ļaudis vairs neizvēlējās doties garos, dārgos atpūtas ceļojumos, bet gan pamīt pedāļus un patrenkāt savu sportisko garu svaigā gaisā tepat Latvijā.

Uzmanību! Izmaiņas

Gadu gaitā uzkrātā pieredze un augstas raudzes profesionāļu viedoklis SEB MTB maratonam palīdzējis attīstīties, atlasot vispiemērotākos posmus. Turklāt daudzi posmi gadu gaitā ir vairākkārt uzlaboti. Igo atzīst, ka nereti labas idejas, kā uzlabot trasi, iešaujas prātā pēkšņi.

Šogad Cēsu un Tukuma posmi aizstāti ar Ikšķili un Talsiem. Maratona sezona šogad noslēgsies Ikšķilē. Organizatori šādu lēmumu pamato ar iemeslu, ka pēdējais posms neliks sacensību dalībniekiem (jo vairākums ir no Rīgas) tērēt lielas naudas summas sezonas noslēgumā. Tā vietā uz sacensībām sportot gribētāji varēs nokļūt ar vilcienu vai gluži vienkārši aizbraukt ar velosipēdu.

Tāpat ir jauninājums velobraucējiem, kas piedalījušies iepriekšējos gados: domājot par sacensību dalībniekiem, organizatori ieviesuši jaunus starta vietas ieņemšanas nosacījumus tiem, kas būs izlaiduši kādu posmu. Viņiem tiks piemērots koeficients, kas atkarībā no iepriekšējiem rezultātiem ļaus neatkrist uz beidzamo starta koridoru. Sacensībās īpaši aicināti atgriezties SEB MTB maratona riteņbraucēji, kas izlaiduši vienu, divas vai pat trīs sezonas. Arī viņiem, ņemot par pamatu iepriekšējos rezultātus, tiks piemērots koeficients, pēc kura būs iespēja iegūt labāku starta koridoru.

Bez pārmaiņām nav palikušas arī distances. Nedaudz saīsināta Skandi distance, tādā veidā palīdzot braucējiem no tautas klases pārslēgties sporta režīmā (55-60 km, izņemot Siguldas posmu – ap 80 km). Tāpat Virši-A distance (40-45 km) nedaudz saīsināta un maķenīt novienkāršotāka (lauku, zemes, mežu ceļi, takas, ūdens šķēršļi). Bet tiem, kas nav pārliecināti par savām vēlmēm un spēkiem, SEB MTB piedāvā Mammadaba Veselības distanci (25-35 km). Bez laika kontroles. Sevišķi populāras ir bērnu jeb Herkulesa sacensības sacensības, kurās piedalās vairāk nekā 200 bērnu. Sacensības risināsies starta/finiša rajonā.

Organizatori atzīst, ka maratonā arvien vairāk piesakās tieši komandas, kuras nereti pārstāv uzņēmumus, – startējot sacensībās, kolektīvi vairāk saliedējas un nostiprinās, un tas, protams, uzņēmumus mudina atbalstīt savus darbiniekus, sedzot ceļu un dalības maksas izdevumus.

Bet tie, kuri interesējas par sportu vai teātri, lai nejūtas pārsteigti, trasē ar zobu pret zobratu sastopot hokejistu Jāni Spruktu, Nacionālā teātra aktierus, kamaniņu braucēju Elzu Tīrumu, LTV žurnālistu Uģi Jokstu, Siguldas domes priekšsēdētāju Uģi Mitrevicu vai blakusvāģu kantētāju un divkārtējo pasaules čempionu Kasparu Stupeli.

Savukārt par skatītāju acu mielošanu un nervu kutināšanu, kā ierasts, rūpēsies tautas klases sīvākie sāncenši. Jau vairākus gadus Virši-A distancē izteikts līderis ir Jānis Ozols, kas ik sezonu nosargā savu līderpozīciju, neatdot to Jānim Bērziņam. Piemēram, aizvadītajā sezonā uzvarētāja liktenis izšķīrās tieši pēdējā posmā.

Lai arī 2015. gada sezona vēl pat lāgā nav sākusies, kuru nu vēl noslēgusies, ir zināms, ka 2016. gada sezonā SEB MTB maratona ietvaros Siguldā notiks Eiropas čempionāta posms – tātad vēl viens solis tuvāk pilnībai.

Teksts: Ralfs Dravnieks

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Saistītie raksti

Nākamais raksts:

Eiropas čempionāti basketbolā: 38 soļi līdz Rīgai

Skaties tālāk, lai uzzinātu vairāk