Dalīties „Kustības brīvība“

Kustības brīvība

Kā ģērbties un nesakarst tiem, kas rīta rosmi un krosiņu svaigā gaisā nav gatavi no savas dzīves izsvītrot pat ziemā? Un cik liela nozīme ir sporta krūšturiem? To jautājam Global Fitness trenerei Zandai Zariņai-Rešetinai.

Teici, ka fitnesa nozarē strādā jau desmit gadu. Saki, kā tas ir – diendienā būt formā, jo tu taču esi paraugs saviem audzēkņiem?

Es esmu par attīstību, ir jāiet līdzi laikam. Kad sāku šajā nozarē darboties, vairāk strādāju ar trenažieriem, bet visu laiku tendēties tikai vienā virzienā man nav interesanti – kļūst garlaicīgi. Tad šķiet, ka cilvēkiem, kurus trenēju, arī kļūst garlaicīgi, tāpēc gribas treniņus pilnveidot, padarīt interesantākus un vispusīgākus, lai neizpaliek rezultāts. Tāpēc cenšos sekot jaunākajām aktualitātēm.

Arī apģērba ziņā? Tas ir būtiski?

Ņemot vērā, ka vairāk strādāju ar sievietēm, esmu novērojusi, ka arī apģērbs var motivēt…

Tiešām? Kādā ziņā?

Viņām ir mērķis. Nav noslēpums, ka vairākums sieviešu nāk uz sporta zāli, lai uzlabotu sava auguma formu. Kad darbs ir padarīts un liekie kilogrami atstāti sporta zāles sviedros, sievietes sevi mēdz apbalvot ar jaunu sporta apģērbu. Vai arī, ja kādu laiku sporta klubu nav apmeklējušas, jaunā apģērbu kolekcija sievietēm dod stimulu atkal atgriezties pie sporta nodarbībām.

Sievietēm sportojot ļoti svarīgs ir sporta krūšturis, treniņš ikdienas krūšturī būtu tas pats, kas kross jūsu ādas kurpēs.
Sievietēm sportojot ļoti svarīgs ir sporta krūšturis, treniņš ikdienas krūšturī būtu tas pats, kas kross jūsu ādas kurpēs.

Apģērba krāsām ir nozīme?

Man ir. Mans sporta apģērbs ir krāsains, spilgts. Tas var būt atšķirīgs, bet vienlaikus saskaņots. Ja ikdienā krāsās izpausties nevari, sporta zāle ir īstā vieta, lai to darītu.

Tas ir ļoti interesanti, jo nesen sarunājos ar kādu latvieti, kas dzīvo Japānā. Viņa stāstīja, ka japāņi ikdienā ir ļoti, ļoti ierobežoti normās, bet ārpus darba vai skolas izpaužas visās varavīksnes krāsās.

Šī etiķete zināmā mērā strādā arī pie mums. Bankas darbiniece neatļausies apkalpot klientus spilgti dzeltenā blūzē, bet te – viss ir iespējams.

Man šobrīd mugurā ir T krekls, džinsi, bet kājās kurpes. Saki, vai šādā ekipējumā es varu sportot?

Labāk ne.

Kāpēc?

Nebūs ērti. It sevišķi jau džinsos – būs ļoti grūti!

Bet kāda ir galvenā atšķirība ielas drēbēm no sportam paredzētajām?

Pirmkārt, sporta apģērbam ir jābūt ērtam. Otrkārt, protams, var vingrot arī kokvilnas kreklā, bet, kad sāksi svīst vai izpildīsi intensīvākas kustības, krekls sāks berzt – un tas radīs diskomfortu. Turklāt kokvilna, piesūcoties sviedriem, kļūs smaga. Turpretī sporta apģērbs elpo. Tas uzsūc sviedrus un ātri žūst.

Un kas vainas manām ādas kurpēm?

Arī tās nebūs ērtas. Piemēram, skriešanā, pēc manām domām, vissvarīgākais ir apavi. Neērti, nepiemēroti apavi noteikti atstāj iespaidu uz locītavām, saitēm, muskuļiem.
Piemēram, es zālē vingroju ar Adipure Trainer 360 apaviem, kam ir elastīga, neslīdoša zole. Skriešanai man ir trīs dažādi apavi. Garajam, lēnajam treniņam – Adidas Ultra Boost. Šie apavi ir ļoti ērti, mīksti un atsperīgi. Tempa treniņos un sacensībās skrienu ar Adidas Tempo Boost, bet sprinta intervāla treniņā priekšroku dodu Adizero Takumi. Šo apavu zole ir plānāka, tāpēc atspērienu jūt izteiktāk.  

Daudzi neprofesionāļi domā, ka sporta apģērbu un apavu pirkšana ir lieka naudas tērēšana. Kāpēc sporta apģērbs tomēr ir svarīgs?

Jāsāk ar to, ka cilvēki galvenokārt trenējas, lai uzturētu sevi formā un lai tas pozitīvi ietekmētu mūsu veselību. Ja sportosi, piemēram, ar nepiemērotiem apaviem, pastāv liels risks iedzīvoties kādā traumā, tādējādi kaitējot veselībai, nevis to uzlabojot. Bet, runājot par apģērbu, atkārtošos, sakot: sportojot specializētā apģērbā, tas ļaus justies ērti un komfortabli. Tas, manuprāt, ir galvenais iemesls.

Sievietēm atšķirībā no vīriešiem, ejot uz treniņu, jāņem vērā vēl kāda nianse, proti, ērts krūšturis.

Sievietēm sportojot ļoti svarīgs ir sporta krūšturis, treniņš ikdienas krūšturī būtu tas pats, kas kross jūsu ādas kurpēs. Kaitējums, kas tiek nodarīts krūtīm trieciena jeb sasprindzinājuma dēļ, ir neatgriezenisks. Tāpēc tām ir nepieciešams atbalsts un aizsardzība, kuru nodrošina sporta apakšveļa. Galvenā funkcija – minimalizēt krūšu kustību sporta laikā. Krūšturiem ir speciāli veidota forma, lai maksimāli samazinātu spiedienu uz muguru. Sporta apakšveļa ir veidota no īpašiem materiāliem, kuri nodrošina labu gaisa cirkulāciju un sviedru izvadīšanu no ķermeņa.

Bet kādu apģērbu izvēlēties treniņiem iekštelpās?

Tas atkarīgs no tā, kāda būs treniņa specifika. Ja tas ir stiepšanās treniņš, es izvēlos garos legingus, krekliņu, jaku.

Kāpēc, lai stieptos, ir jāvelk jaka?

Stiepjoties ir svarīgi, lai muskuļi un saites būtu silti. Kad ķermenis ir iesilis, jaku, ja ir vēlme, var arī novilkt.

Un kas jāņem vērā āra apstākļos?

Es ārā pārsvarā skrienu. Ja tā ir vasara, velku šortus, krekliņu bez rokām, proti, maksimāli maz apģērba. Bet rudenī un pavasarī, ja termometra stabiņš noslīdējis zem +15 grādiem, būtu vēlams, lai nav kaili ceļi, jo pretējā gadījumā pastāv risks apaukstēt ceļu locītavas un saites. Tādēļ iesaku izvēlēties 3/4 vai garās skriešanas bikses (tight). Savukārt ziemas sezonā lieliski noder Adidas Climaheat līnijas apģērbs.

Climaheat?

Jā, tā ir Adidas ziemas līnija, kurā ietilpst gan jakas, gan džemperi, gan bikses, gan cimdi un pat cepures.

Bet kā izvairīties no sasvīšanas, sportojot laukā?

Tāpēc ir jāvalkā apģērbs, kas pasargā no sasvīšanas. Adidas inovatīvie krekliņi žūst maksimāli ātri. Principā te ir jārunā par slāņu apģērbu. Elpojošs krekliņš, skriešanai piemērotas bikses, bet, ja ārā ir vējš, noteikti jāvelk windstopper tipa jaka, bet lietus laikā jāapbruņojas ar waterpoof jaku.
Vissvarīgāk, protams, ir ģērbties optimāli – ne pārāk plāni, ne pārāk biezi.

Mans sporta apģērbs parasti ir krāsains, spilgts. Tas var būt atšķirīgs, bet vienlaikus saskaņots. Ja ikdienā krāsās izpausties nevari, sporta zāle ir īstā vieta, lai to darītu.
Mans sporta apģērbs parasti ir krāsains, spilgts. Tas var būt atšķirīgs, bet vienlaikus saskaņots. Ja ikdienā krāsās izpausties nevari, sporta zāle ir īstā vieta, lai to darītu.

Kā to kontrolēt?

Pastāv uzskats, ka, izejot ārā, jābūt sajūtai, ka ir mazliet vēsi, tad, sākot skriet, ķermenis iesils un būs komfortabli sportot. Ja saģērbsies pārāk biezi, jābūt piesardzīgam, lai ķermenis strauji neatdzistu, tādēļ vēlams uzreiz pēc treniņa doties iekštelpās, lai izvairītos no saaukstēšanās.

Mēdz teikt, ka patiesa kvalitāte ir vācu kvalitāte. Adidas, lai cik kādam tas šķistu neierasti, ir vācu firma. Kā šo kvalitāti izjūti tu?

Pirmām kārtām Adidas produkcija ir ērta un funkcionāla. Adidas nepārtraukti attīstās, piedāvājot katrreiz inovatīvus risinājumus gan apģērbā, gan apavos, piesaista jaunus un talantīgus dizainerus kolekciju veidošanā.
 
Adidas sauklis ir – Adidas is all in. Kā tu to saproti?

Manuprāt, šis sauklis izsaka to, ka Adidas sevi ir attīstījuši dažnedažādos virzienos. Viņi spēj apmierināt gandrīz jebkura sporta veida prasības. Futbols, basketbols, teniss, fitness, skriešana, kalnos kāpšana, joga, ielas apģērbs. Proti, cilvēks ir drošs, ka viņš var uzticēties Adidas gan sportā, gan ikdienā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Saistītie raksti

Nākamais raksts:

Anatolijs Kreipāns un rokasbumba

Skaties tālāk, lai uzzinātu vairāk