Dalīties „Pasaules rekordista stāsts – no laba 5000 m skrējēja līdz izcilam maratonistam“

Pasaules rekordista stāsts – no laba 5000 m skrējēja līdz izcilam maratonistam

«Man bija draugs Indijā, kurš teica, ka ātrāk nomirs, nekā redzēs cilvēku skrienam maratonu divas stundas. Es viņu pirms mēneša satiku Ņujorkā un pajokoju: «Tu nekad vairs nemirsi, jo esi mani redzējis, skrienot divas stundas.» Tā Eliuds Kipčoge.

Eliud Kipchoge training

Cīnītājs jau bērnībā 

Eliuds nāk no Kenijas, neliela Nandi ciematiņa valsts rietumos, kur vecākiem reiz piederējusi ferma. Jau no agras bērnības viņš bija liels palīgs saimniecībā, tāpēc darba ētika nekad nav bijusi sveša. Kenijietis mēroja ne tikai garus gabalus, lai palīdzētu mātei (tēvu pazina vien no albumā redzamajām fotogrāfijām) un pārdotu piena produktus vietējā tirgū, bet arī uz skolu. Atšķirībā no citiem bērniem, uz skolu viņš devās skrienot, tā pilnveidojot sevi ik dienas. Padošanos un šķēršļu nepazinis, viņš bija cīnītājs jau no paša sākuma.

Iedvesmojies skriešanai no tautieša

Katram cilvēkam ir kāds elks, kam vēlas līdzināties, vai kāds, kuru vēlētos pārspēt. Tā veidojas veselīga konkurence, iedvesma un vēlme kļūt labākam, kas ir nepieciešama, lai piepildītu savus sapņus.

Eliuda varonis atradās pavisam netālu. Tas bija viņa tautietis – skrējējs, vairāku medaļu ieguvējs Patriks Sangs. Kipčoge zināja, ka būt tādam kā Sangs ir viņa nākotnes mērķis, bet nezināja to, ka viņš nebūs labs skrējējs, viņš būs labākais.

Kipčoges un Sanga sadarbība – ceļš uz panākumiem 

Veiksmīgās karjeras stāsts sākās 2001. gadā līdz ar Eliuda uzdrīkstēšanos un apvaicāšanos, vai Patriks būtu ar mieru izveidot viņam treniņu programmu. Atbilde bija apstiprinoša, un jau drīz Kipčoge uzsāka treniņu procesu Sanga vadībā. Pirmie uzvaras lauri tika plūkti 2003. gadā, tiekot pie zelta medaļas IAAF Pasaules krosa čempionātā, kā arī sasniedzot pasaules junioru rekordu 5000 metru distancē ar laiku 12:52:61, kas tika labots vien 2012. gadā.

No 5000 m skrējēja līdz maratonistam 

Eliuds sāka soli pa solim. Vispirms bija lielisks 3000 m un 5000 m skrējējs, pēc tam spēki tika izmēģināti pusmaratonā, esot starp labākajiem debitantiem, bet vēlāk savu talantu parādīja, uzsākot maratona ēru. Pirmais maratons, kurā Eliuds piedalījās, bija 2013. gadā Hamburgā. Debijas skrējienā Eliuds uzrādīja pietiekami labu rezultātu (2:05:30) un neilgi pēc tam piedalījās karjeras otrajā maratonā Berlīnē, kur bija piektais ātrākais pasaulē (2:04:05) un otrais aiz ­Vilsona Kipsanga, kurš tobrīd sasniedza jaunu pasaules rekordu ar laiku 2:03:23. Pēc Berlīnes maratona Kipčoge nav zaudējis – zelts Čikāgā, vairākas zelta medaļas Londonā un Berlīnē, kā arī olimpiskais zelts Riodežaneiro. Absolūts čempions!

Breaking2: kad neiespējamais var kļūt iespējams 

Neilgi pēc Riodežaneiro olimpiskajām spēlēm Nike paziņoja par izstrādāto Breaking2 projektu ar mērķi pārspēt divu stundu robežu maratonā. Uz sacensībām Nike izvēlējās trīs elites skrējējus – Etiopijas skrējēju Lelisu Desisu (2:04:45), Zersenaju Tadesu no ­Eritrejas (2:10:41) un kenijieti Eliudu Kipčogi, kura labākais maratona laiks tobrīd bija 2:03:05. Tāpat tika piesaistīti 30 pasaules līmeņa sportisti kā tempa turētāji.

Slēgtās sacensības notika F1 trasē Moncas autodromā Itālijā. Kāpēc tieši tur? Jo trase atrodas nelielā augstumā virs jūras līmeņa, kur visi apstākļi ir pietiekami labi, lai sasniegtu izvirzīto mērķi.

Speciāli šīm sacensībām Nike izstrādāja jaunus skriešanas apavus – Vapor Fly Elite, ar ko skrēja Eliuds, Lelisa un Zersenajs. Sacensībās triumfēja Kipčoge, noskrienot maratonu 2:00:25. Lai arī mērķis līdz galam netika sasniegts un rezultāts netiek uzskatīts par oficiālu jaunu pasaules rekordu, jo visi apstākļi (trase, laikapstākļi, tempa turētāji) tika radīti konkrētā mērķa sasniegšanai, skrējiens bija revolucionārs, un tas dod iemeslu domāt, ka nākotnē ir gaidāmi rekordi, kuri iepriekš varētu būt likušies nesasniedzami.

JAUNS PASAULES REKORDS MARATONĀ 

Pēc vēsturiskā brīža Nike Breaking2 Eliuds Kipčoge sper soli uz priekšu: kenijietis 33 gadu vecumā Berlīnes maratonā pārraksta vēsturi cietākos vākos, 2018. gada 16. septembrī labojot teju četrus gadus veco pasaules rekordu, apsteidzot iepriekšējā rekorda turētāju par vienu minūti un 18 sekundēm un finiša līniju šķērsojot ar laiku 2:01:39!

«Man nav vārdu, lai aprakstītu šo dienu. Esmu ļoti pateicīgs un priecīgs par to, ka izdevās labot pasaules rekordu,» vēsturisko panākumu komentēja Kipčoge.

Skriešana nav tikai Kipčoges hobijs – tā ir svarīga dzīves daļa: «Maratons ir dzīve. Un dzīve ir tur, kur mēs progresējam.» Viņš uzskata, ka vieglatlētika nav par kājām, bet gan par sirdi un prātu, un tieši kaisle pret sportu viņu nemitīgi dzen uz priekšu.

Vēlies būt ātrāks? Izvēlies Zoom 

Nike nesamierinās ar to, kas ir, bet gan atklāj un izveido labāko, kas iespējams. Lielākā inovācija ir Nike izveidotais starpzoles materiāls, ko dēvē par ZoomX. Tas ir ievērojami vieglāks, mīkstāks un amortizējošāks par iepriekš radīto. Jaunie Zoom apavi satur vienvirziena oglekļa šķiedras plāksni, kas ļauj skrējējam būt vēl ātrākam distancē. Tagad garo distanču skrējējs var būt drošs ne tikai par ātrumu, bet arī komfortu visa maratona laikā.

Lai arī pasaules rekordista skriešanas apavi ir speciāli veidoti un nav nopērkami, ir vairāki veikalos pieejami modeļi, kuros iestrādātā Zoom tehnoloģija, kas ir arī Kipčoges ­apavos:

  • Nike Zoom Pegasus 35,
  • Nike Zoom Fly,
  • Nike Zoom Vaporfly 4%.

ELIUDS KIPČOGE

Eliud Kipchoge training

 

Valsts: Kenija

Dzimis: 1984. gada 5. novembrī

Precējies, trīs bērnu tēvs

Garo distanču skrējējs

Olimpiskais čempions maratonā

Nike Breaking2 dalībnieks (2:00:25)

Pasaules rekordists maratonā (2:01:39)

 

Teksts: Sintija Jankauska

Foto: Nike

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Saistītie raksti

Kā sagatavoties skriešanai ziemā?

Cilvēka organisma pielāgošanās spējas aukstajam laikam ir labākas, nekā mums dažkārt šķiet. Izvēloties pareizo apģērbu, apavus un tempu, skriešanas treniņus…

Nākamais raksts:

X spēles iekaro pasauli

Skaties tālāk, lai uzzinātu vairāk