Dalīties „Sēdēt mierīgi, lai brauktu traki“

Sēdēt mierīgi, lai brauktu traki

Nodarbošanās – ceļot un būt populāram

2000. gadā Ventspilī tika uzbūvēts skeitparks. Tur 11 gadus vecais Madars Apse pirmo reizi uzkāpa uz skeitborda dēļa, lai sešus gadus vēlāk kļūtu par pirmo profesionālo skeiteri Latvijā un Element Eiropas komandas braucēju. Jau 2012. gadā Madars pirmo reizi kļuva par Eiropas gada labāko skeiteri un šo panākumu atkāroja 2014. gadā. Pērn veikalos nonāca skrituļdēlis ar viņa vārdu. Tādu godu saņem vien retais.

Šie panākumi ir likumsakarīgi, ja zināms Madara ceļš uz tiem. Aiz viņa mierīgās un draudzīgās ārienes slēpjas dzelžaina apņēmība. “Kad biju mazs, reizi nedēļā Eurosport kanālā bija raidījums par ekstrēmo sportu, to ierakstīju kasetēs un pēc tam skatījos atkal un atkal,” Madars stāsta. Par viņa mērķi kļuva nonākšana šajos raidījumos, tajā redzamo cilvēku sabiedrībā. “Zināju, ka sacensību pirmo vietu ieguvēji var iekļūt dažādos video, tāpēc centos visur piedalīties. Sapratu, ka man ne tikai jāattīsta savas spējas, bet arī jāfilmē šis process. Paralēli tam man ir jābūt atpazīstamam, populāram, lai mani atbalstītu, jātaisa portfolio, ko rādīt komandām. Kad parādījās Facebook, es uzreiz atradu savus iecienītos skeiterus, rakstīju viņiem.” Atradās arī pirmie atbalstītāji Latvijā. Pirmos gadus par paša atrastajiem līdzekļiem Madars brauca uz sacensībām ārzemēs, rādīja savas prasmes, lēnām iepazinās ar cilvēkiem, kas nodarbojās ar skeitošanu profesionāli. Beigu beigās viņš nonāca to cilvēku kompānijā, kurus tagad var saukt par saviem komandas biedriem – Element Eiropas komandu.

Foto: no privātā arhīva
Foto: no privātā arhīva

Galvenais ir sadzīvot ar traumām

Madars saka: lielākais izaicinājums skeitbordistam ir sadzīvot ar savām traumām. Tās šajā sporta veidā ir neizbēgamas. “Jau apmēram 22 gadu vecumā jutu, ka traumas sāk dzīt lēnāk, ķermenis neatgūstas tik ātri kā tīņa vecumā. Neatliek nekas cits kā sēdēt un gaidīt, kad sadzīs. Esmu sācis nodarboties ar meditāciju, lai ātrāk izdziedētu traumas. Sēžu mierīgi, nekustos. Izmēģināju arī dažādus alternatīvās medicīnas paņēmienus – šņabja, sāls, mālu, kāpostu, pat urīna kompreses, akupunktūru. Grūti pateikt, cik lielā mērā tas palīdz. Esmu skeptisks pret šīm lietām, bet tik un tā izmantoju, jo varbūt palīdzēs.”

Taču traumas un grūtības Madaru nebiedē. “Skeitbords iemāca nokrist un piecelties. Grūtības liek cilvēkam mainīties, un skeitošana rada grūtības gan ķermenim, gan prātam. Dzīve cilvēku vienmēr izmācīs, jautājums ir tikai – kad? Ja bērnam jau no agra vecuma būs skeitbords, viņš to sapratīs ātrāk. Nokritīs, sasitīsies, bet vienlaikus redzēs, ka var piecelties, saņemties un viss turpinās.”

“Ja bērnam jau no agra vecuma būs skeitbords, viņš nokritīs, sasitīsies, bet redzēs, ka var piecelties, saņemties un viss turpinās.”

Foto: no privātā arhīva
Foto: no privātā arhīva

Viss ir video

“Ja gribi par kaut ko kļūt, izvēlies elkus un centies viņiem līdzināties. Tā kā nav iespējams kļūt par kādu citu cilvēku, tu paņemsi no viņiem labāko. Tiem, kas grib nodarboties ar skeitbordu profesionālā līmenī vai iegūt atpazīstamību, es iesaku filmēt video.” Tieši video viņa panākumos spēlējuši lielu lomu, jo Ventspilī veiktos trikus varēja vērot citi entuziasti, profesionāļi un sponsori ārvalstīs. Tomēr Madars atzīst, ka daļa panākumu vienmēr veido veiksme, laimīgas sagadīšanās, tā teikt, būt īstajā vietā un īstajā laikā. “Jārēķinās ar to, ka viss nekad nenotiks pēc tava plāna. Jābūt ļoti pacietīgam. Es biju ļoti neatlaidīgs, un vecāki man ļoti palīdzēja. Mana mamma cītīgi lasīja žurnālus, avīzes un uzreiz rādīja man, ja bija kādi konkursi vai iespējas sevi parādīt. Arī tādā ziņā man ir ļoti paveicies.”

Madars Apse. Latvija. 

 

 

Madars Apse. Barselona. 

 

 

Madars Apse. Ķīnas mūris. 

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Saistītie raksti

Nākamais raksts:

Sapni piepildot

Skaties tālāk, lai uzzinātu vairāk