Dalīties „Skaitļi no futbola laukuma“

Skaitļi no futbola laukuma

Vai esat kādreiz interesējušies par to, kā laukumā mēra Ronaldu vai Mesi noskrietos kilometrus, vai to, cik sitienu spēlētāji veikuši spēles laikā?

 

Tehnoloģijas attīstās neiedomājamā ātrumā, un dažādu rādītāju mērīšanai pieejamas ļoti daudzveidīgas metodes. Arī futbola statistikas datu vākšanas metodes ir gājušas laikam līdzi, tiesa, joprojām ir dažādas, sākot ar veco labo duetu papīrs plus zīmulis un beidzot ar mūsdienīgiem augsto tehnoloģiju risinājumiem.

 

Attīstība ir ātra

Futbola pasaulē informācijas apkopošana gadu no gada tiek arvien vairāk automatizēta. Agrāk viss notika daudz sarežģītāk. Piemēram, pirms spēles komandas sākuma sastāva attēlošanai uz ekrāna vajadzēja manuāli atlasīt katra futbolistu datus, bet pašlaik tos automātiski parāda uz ekrāna grafika veidā, izmantojot mājaslapā esošās protokolu sistēmas kodus. Arī tiesnešu kabatas kļuvušas digitālas, tāpēc spēles gaitas protokoli tiek izstrādāti FIFA vai UEFA sistēmā, nevis uz papīra.

Jāatzīst gan, ka vidēja līmeņa spēlēs joprojām bumbas kontroles laika attiecību mēra ar parastu pulksteni. Kad viena komanda iegūst bumbu, ieslēdz vienu pulksteni, bet, mainoties bumbas pārvaldniekam, – citu. Augsta līmeņa spēlēs, protams, šo metodi nu jau vairs neizmanto, kaut arī vēl visai nesen to darīja tieši šādi. Mūsdienās metodes ir daudz precīzākas un piespēļu skaitīšanai ir izstrādātas īpašas sistēmas. Balstoties uz piespēļu skaitu, automātiski tiek aprēķināts arī bumbas kontroles laiks un tā attiecība.

 

Darbu veic HD kameras

Spēlētāju noskrieto kilometru mērīšana vairāk attiecas uz lielajiem turnīriem. Ap 2010. gadu sāka parādīties nelieli čipi, kurus piestiprina pie futbolista apaviem vai krekla iekšpusē, – tie fiksē spēlētāja kustības un darbības. Kā tie darbojas? Ikviens sportists un entuziasts pazīst ierīces, kas skaita soļus un iztērētās kalorijas. Čipi ir tikpat inteliģenti. Augsta līmeņa spēlēs gan to izmantošana nav atļauta, taču daudzas komandas šādus čipus lieto savu treniņu monitorēšanai.

Viens no galvenajiem UEFA Čempionu līgas partneriem Deltatre, lai izsekotu spēlē notiekošajam, izmanto HD kvalitātes kameras, kas izvietotas stadiona stratēģiskajos punktos. Kameras atpazīst tiesnesi, spēlētājus, kā arī bumbu, bet visas statistikas ieguvei nepieciešamās matemātiskās darbības ir automatizētas – cilvēkam atliek vien nospiest datora ieslēgšanas pogu. Sekošanas sistēma ir izstrādāta līdz detaļām. Kad bumba iet pāri sānu līnijai, sistēma nekavējoties paziņo, kura no komandām pēdējā bija bez bumbas. Signāls pienāk no ārpuses, un visai sistēmai seko koordinators. Tomēr jāņem vērā, ka arī tehnika kļūdās, tāpēc pilnīgi uz to vien paļauties nevar.

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Saistītie raksti

Prasmju jauda

Coerver Coaching ir futbola tehniskās apmācības programma jaunajiem futbolistiem, kas īpaši piemērota bērniem vecumā no 4 līdz 16 gadiem. Šī metode ir…

11 vilki dosies kaujā!

No 1. marta Latvijas futbola valstvienībai ir jauns galvenais treneris – pieredzējušais slovēņu speciālists Slaviša Stojanovičs. Kāds būs viņa skatījums…

Nākamais raksts:

Video: Sportland, Timberland un Spopup veikali Spices šopinga festivālā

Skaties tālāk, lai uzzinātu vairāk