Dalīties „Sporta dzērieni un sporta pārtika – kam un kāpēc?“

Sporta dzērieni un sporta pārtika – kam un kāpēc?

Lai gan amatierim nav nepieciešams lietot pārtikas piedevas un dzērienus labākiem sasniegumiem, tomēr šad tad tie noder.

Pārtikas piedevas, kā jau vēsta nosaukums, ir koncentrētas pārtikas vielas, ar ko bagātināt uzturu. Ja amatiersportisti nespēj pietiekami ātri atgūt spēkus ar parasto pārtiku, tad viņiem tās lieti noder. Vienkāršā uzņemšana un ātrā uzsūkšanās ir lielākās pārtikas piedevu vērtības. Amatieriem nav obligāti lietot šīs pārtikas piedevas un sporta dzērienus – ja uzturs ir pietiekams un atbilstošs, no pārtikas piedevām nekāda ­labuma nebūs.

Svarīgs ir līdzsvars

Jebkura sportista vēlme ir gūt pēc iespējas labākus rezultātus, tāpēc arī amatieriem nākas likt lietā visas kārtis: treniņus, gulēšanu un pārtiku. Pārtikas piedevas attiecas uz pēdējo. Šajā vienādojumā visi komponenti ir vienlīdz svarīgi, jo netrenējoties nav arī nekā, ko atjaunot, bet neēdot – nav no kā atjaunot. Viss atkarīgs no mērķiem, indivīda īpatnībām un slodzes, jo arī amatiersportistu slodze var būt ļoti dažāda. Ir slodzes, kas arī amatieru sportā ir profesionālo sportistu līmenī, un tādā gadījumā pārtikas piedevas lietot ir ļoti ieteicams. Vispārējais ieteikums – sekot visu trīs komponentu līdzsvaram, un tad rezultāti nebūs ilgi ­jāgaida.

Kad lietot pārtikas piedevas? 

Protams, treniņi ir pats svarīgākais, taču gudri izvēlētas un pareizi lietotas pārtikas piedevas dara dzīvi daudz ērtāku, palīdz treniņos un paātrina organisma atjaunošanos.

Jāsāk būtu ar pašu galveno: multivit­amīnu/minerālvielu kompleksu, omega taukskābēm, D vitamīnu. Šiem trim vajadzētu būt ne tikai sportistu ēdienkartē, bet jebkura cilvēka, kas grib rūpēties par savu veselību, skapītī. Tālākais jau atkarīgs no sportista līmeņa un mērķiem, bet nākamais solis būtu olbaltumvielas vai ogļhidrātus saturošs atjaunojošs dzēriens, ko lietot pēc treniņiem. Var apsvērt cinka, magnija un B6 vitamīna piedevas, jo tie palīdz uzlabot miega kvalitāti, līdz ar to arī palīdz atjaunoties organismam. Bez pārtikas piedevām ir pieejami arī veselīgi saldumi, kurus var lietot ikviens: proteīna pankūku milti, ­pudiņu pulveri, olbaltumvielu batoniņi.

Ja nepaspēj paēst… 

Ja pa dienu neesi paspējis paēst, pirms treniņa var ātri uzņemt enerģiju ar batoniņu vai sporta dzērienu. Priekšroka noteikti dodama normālam ēdienam, taču, ja gadās izlaist ēdienreizi, batoniņš vai sporta dzēriens ir ­visērtākie, lai uzturētu labu veselību un sportisko garu. ­Trenēties ar tukšu ­vēderu būtu vislielākā muļķība.

Lai atjaunotu spēkus pēc smagākiem treniņiem, eksperti batoniņu un dzērienu vietā tomēr iesaka kārtīgi atpūsties un uzņemt daudzveidīgu pārtiku. Papildus pārtikai var lietot vitamīnus un minerālvielas.

 Pārtikas grozam jābūt daudzveidīgam 

Ja regulāri trenējies, tavam pārtikas ­grozam jābūt daudzveidīgam un ­barības vielām bagātam. Jābūt p­ārstāvētām visām barības vielu grupām: olbaltumvielām, taukiem un ogļhidrātiem. Ne no vienas nedrīkst baidīties vai izvairīties, jo katrai no tām ir sava nozīme, lai organisms varētu normāli darboties. Uzņemtas pareizā daudzumā, visas barības vielas paātrina organisma atjaunošanos un piedalās sportiskajās aktivitātēs. Ja tu ēd neregulāri un tavs pārtikas grozs ir nabadzīgs, saturot galvenokārt pusfabrikātus un uzkodas, nav vērts gaidīt labus sportiskos rezultātus.

Attiecībā uz olbaltumvielām būtu labi, ja tās būtu dzīvnieku izcelsmes: vistas gaļa, vistas aknas, liellopu gaļa, olas, piena produkti. Augu barībā ļoti svarīgas ir sēklas: piemēram, čia, sezama un ķirbju. Noteikti ēdienkartē jāiekļauj arī dārzeņi: brokoļi, ziedkāposti, burkāni, spināti. Nedrīkst arī aizmirst par griķiem, rīsiem un kartupeļiem – īpaši labi būtu tos ēst kopā ar olām.

Vajadzētu atteikties no enerģijas dzērieniem, alkohola, atspirdzinošiem dzērieniem, jo tajos ir daudz sintētisku, bet maz barības vielu.

Kam der, kam nē? 

Pārtikas piedevas nedrīkst lietot, ja ir alerģija vai augsta jutība pret kādu sastāvdaļu vai ja nav nepieciešams ātri atgūt spēkus, jo nākamais pārbaudījums gaidāms tikai pēc gada. Tās nevajadzētu lietot jauniešiem un pusaudžiem.

Teksts: Keilita Aedma

Foto: Ksenia Gureeva, Karl Saare

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Saistītie raksti

Domājot par ēšanu

Uztura treneris Mārtiņš Bidiņš neaizraujas ar drakoniskiem uztura ieteikumiem. Patiesībā viņa skatījums ir viegls un nepamācošs. Pat iedvesmojošs. Mani, runājot…

Ko ēst aktīvam bērnam?

Starp mācībām, treniņiem un draugiem bērnam jāatrod laiks arī pilnvērtīgi paēst. Augošajam organismam, kas tiek noslogots dažādos sportos, pilnvērtīgs uzturs…

Nākamais raksts:

Pasaules rekordista stāsts - no laba 5000 m skrējēja līdz izcilam maratonistam

Skaties tālāk, lai uzzinātu vairāk