Dalīties „Vieglatlētika bērnu gaumē “

Vieglatlētika bērnu gaumē 

Caur spēlēm, dažādību, sadarbošanos un veselīgu konkurenci kustību prieku bērniem sajust ir daudz vieglāk nekā tad, ja vieglatlētika tiek apgūta pēc pieaugušajiem paredzētajiem standartiem. Lai pēc iespējas vairāk skolēnu apgūtu vieglatlētikas pamatus visefektīvākajā veidā, Latvijas Vieglatlētikas savienība ir ieviesusi programmu Bērnu vieglatlētika.

Kopš seniem laikiem bērnus ir interesējusi iespēja konkurēt citam ar citu, caur spēlēm salīdzināt sevi ar citiem un atklāt to, kas pašam patīk un padodas vislabāk. Dažādās vieglatlētikas disciplīnas sniedz tieši šādu iespēju. Tam, lai bērni tiešām iemīlētu sportu un kustību prieku, līdz šim par labu nav nācis tas, ka vieglatlētikas sacensības lielākoties risinājušās pēc pieaugušo sacensību modeļa, kas pieprasa specializēšanos vienā konkrētā disciplīnā. Bet bērni taču vēlas pamēģināt visu! Jau 2001. gadā Starptautiskā Vieglatlētikas federāciju asociācija (IAAF) secināja – situācija, kad bērni atbrauc uz vieglatlētikas sacensībām un veic tās pašas standarta disciplīnas, ko pieaugušie, jaunajos censoņos neraisa lielu sajūsmu. Ir labi, ja bērnam gadījies treneris, kurš ļauj viņam pašam saprast, kas viņam patīk un padodas, ļaujot izmēģināt vairākas disciplīnas, bet lielākoties tas noticis pēc treneru pieņemtiem lēmumiem. Pēc vairākkārtējas šīs situācijas izpētes IAAF formulēja jaunas vieglatlētikas pamatidejas, kas ir piemērotas tieši bērnu ­attīstības vajadzībām, radot Bērnu vieglatlētikas programmu, kuras vadlīnijas nu tiek realizētas arī pie mums. 

Atraktīva vieglatlētika 

Pēc jaunā modeļa jau risinājies pirmais Bērnu vieglatlētikas festivāls, kurā 2. klases skolēni piedalījās, esot komandās, kas sastāv no 5 meitenēm un 5 zēniem. Komandai ir jāpiedalās visos sacensību posmos jeb bāzes stacijās, kurās tiek attīstītas vieglatlētikas trīs pamata disciplīnas – skriešana, lēkšana un mešana (dažādas stafetes, šķēpa un pildbumbas mešana, lēkšana ar lecamauklu un citas aktivitātes). Jāsaka gan, ka šāds bērnu sacensību formāts nav revolūcija, jo jau līdz šim skolās risinājušās šāda tipa sacensības. Galvenā atšķirība ir tāda, ka nu radītas konkrētas, pamatotas vadlīnijas, kā šādas sacensības veidot, kā skaitīt punktus un kādi ir galvenie noteikumi. Tas ne vien atvieglo pedagogu darbu, bet arī ievieš konkrētus bērniem paredzētus vieglatlētikas standartus. Rezultātā tiek piedāvāta atraktīva, pieejama un pamācoša vieglatlētika, kas rada prieku, aizrautību un interesi bērnos un jauniešos. Bērnu vieglatlētikas dažādās aktivitātes ļauj jauniešiem atklāt un izprast vieglatlētikas pamata disciplīnas – skriešanu, lēkšanu un mešanu jebkurā vietā (stadions, rotaļlaukums, sporta zāle u. c.). Turklāt Bērnu vieglatlētikas aktivitāšu un spēļu elementi veicina bērnu vispārējo fizisko attīstību.

Bērnu vieglatlētikas programmas priekšrocības

  • Daudz jauniešu var nodarboties ar fiziskām aktivitātēm vienlaikus.
  • Jaunieši spēj izmēģināt pamata vieglatlētikas kustību formas.
  • Ne tikai spēcīgākie un ātrākie bērni palīdz komandai gūt labu rezultātu.
  • Noteikumi un vērtēšana ir ­vienkārši.
  • Tiek veidotas jauktas komandas (zēni un meitenes kopā).
  • Nepieciešami tikai daži tiesneši un asistenti.
  • Var īstenot gandrīz jebkur (piemēram, zālājs, līdzenums, māla segums vai asfalts – 60 x 40 m).
  • Pēc vadlīnijām sacensības viegli organizēt ne vien pašvaldībām un skolām, bet arī uzņēmējiem, organizējot, piemēram, darbinieku bērniem sporta spēles. 

Latvijas Vieglatlētikas savienības mērķis 

Ieviešot Bērnu vieglatlētikas pro­grammu Latvijā, izveidot un attīstīt tādu sistēmu, lai pēc iespējas vairāk skolēni apgūst vieglatlētikas pamatus visefektīvākajā veidā, kā arī gūtu kustību prieku un iemācītos pareizu vingrinājumu izpildi.

PROGRAMMAS UZDEVUMI

  • Veselības uzlabošana

Viens no svarīgākajiem uzdevumiem ir uzlabot bērnu un jauniešu veselību – jauniešiem jāgūst prieks no sportiskajām aktivitātēm, tādā veidā izmantojot savu enerģiju ­veselības uzlabošanai.

  • Sociālā mijiedarbība

Bērnu vieglatlētika ir komandas pasākums, kurā ikviens piedalās un palīdz, tādā veidā bērniem ir iespēja tiekties pēc labākā un ­pieņemt savas atšķirības.

  • Piedzīvojumu raksturs

Lai veicinātu spēļu aktivitāti, bērniem jājūt, ka viņi var ietekmēt rezultātu un uzvarēt spēli. Noteiktā formula (komanda, pasākums, spēļu elementi) nodrošina to, ka rezultāts nav zināms līdz pat pēdējam spēles etapam. Šis ir viens no faktoriem, kas motivē jauniešus būt ­aktīviem visu pasākuma laiku.

TEKSTS: Ieva Smilga un Latvijas Vieglatlētikas savienība.  FOTO:  Latvijas Vieglatlētikas savienība.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Saistītie raksti

Vieglatlētu meistars

Barjerskriešanas rekordists un vieglatlētikas treneris Viktors Lācis (Lāča Sporta skola) jaunos vieglatlētus atlasa pēc īpašiem kritērijiem. Vēl svarīgāk par dabas…

Nākamais raksts:

Funkcionālie treniņi bērniem

Skaties tālāk, lai uzzinātu vairāk