Dalīties „Vimbldona – senākais un prestižākais tenisa turnīrs“

Vimbldona – senākais un prestižākais tenisa turnīrs

Vimbldonas tenisa turnīra sacensības pirmsākumi meklējami 1877. gadā, un par tā izcelsmi ir vairākas versijas, taču tenisistu cīņas vēsturiski tradicionālājos zālāju laukumos mūsdienās ir nozīmīgs notikums gan Lielbritānijas sabiedriskajā dzīvē, gan arī sporta pasaulē. Spēles bieži vien apmeklē arī Lielbritānijas karaliskā ģimene. Vimbldonas tradicionālā krāsa ir balta, un spēlētāju apģērbs ir tikai baltā krāsā, ar ļoti minimālu citu krāsu akcentu. Par apģērba noteikumu neievērošanu dalībnieks var saņemt pat diskvalifikāciju. Arī tenisa bumbiņas agrāk tika izmantotas tikai baltas, taču kopš 1986. gada pēc televīziju vēlmes baltās bumbiņas aizstāja dzeltenās. Lai iegādātos biļetes uz turnīra finālu, nākas šķirties līdz 160 mārciņām (225 euro), savukārt pārpircēju prasītā cena ir daudz augstāka. Turnīra noteikumi aizliedz biļešu tālākpārdošanu, un pārkāpējus gaida sods – uz mūžu liegta iespēja iegādāties biļetes uz turnīru.

Foto: WireScanpix
Foto: WireScanpix

Pērn Vimbldonas turnīrā vīriešu vienspēļu finālā uzvarēja Novāks Džokovičs, pārspējot Rodžeru Federeru. Savukārt  sieviešu vienspēlēs triumfēja Serēna Viljamsa, finālā pārspējot spānieti Harbini Muhurusu. Par čempionēm sieviešu pāru turnīrā kļuva šveiciete Martina Hingisa un indiete Sanja Mirza, bet vīriešiem Žans Žuljēns Rožērs pārī ar Horia Teko. Jauktajās dubultspēlēs – austriešu tenisists Aleksandrs Peija ar ungāru tenisisti Timea Babosu. Arī Latvijas vārds ir bijis starp Vimbldonas turnīra uzvarētājiem –  1991. gadā tolaik izcilā latviešu tenisiste Larisa Savčenko-Neilande uzvarēja sieviešu dubultspēļu turnīrā, bet gadu vēlāk jaukto dubultspēļu turnīrā. Savukārt vienspēlēs augstākais sasniegums Savčenko-Neilandei bija nokļūšana līdz “Grand Slam” turnīra ceturtdaļfinālam 1994. gadā. Uzvara šajās sacensībās tiek uzskatīta par katra pasaules tenisista lielāko sapni, un arī Latvijas labākie tenisisti cīnījās par iespēju uzvarēt. Šogad par uzvaru sacentās trīs Latvijas labākie tenisisti – Anastasija Sevastova, Aļona Ostapenko un Ernests Gulbis, kuriem 27. jūnijā norisinājās pirmās cīņas. 

Foto: Leon Neal
Foto: Leon Neal

Šogad vīriešu vienspēļu sacensību pirmajā kārtā Ernestam Gulbim nācās mēroties spēkiem ar amerikāni Džeku Soku (Jack Sock), kurš ATP vienspēļu rangā ieņem 26. vietu, savukārt latvietis atrodas 61. pozīcijā. Abi turnīrā viens pret otru spēlēja pimo reizi, taču diemžēl Gulbis piekāpās Sokam ar rezultātu 3-0 (4-6, 4-6, 4-6). Jāpiemin, ka Ernests Gulbis “Grand Slam” turnīros piedalās jau 10 gadus –  kopš 2006. gada. Gulbis 2013. gadā sasniedza lieliskus rezultātus, tiekot līdz 3. kārtai.

Tenisistei Anastasijai Sevastovai (WTA rangā 66. pozīcija) noritēja cīņa pret pieredzējušo itālieti Frančesku Skjavoni (WTA rangā 111. pozīcija), savukārt Aļona Ostapenko, kura WTA rangā svētdien pakāpās uz augsto 34. pozīciju, sacentās ar Nīderlandes tenisisti Kiki Bertensu (WTA 28. pozīcija). Arī viņas pēc smagiem pūliņiem piekāpās rezultātā savām pretiniecēm. Sevastova atzina pretinieces pārākumu ar rezultātu 6-7 (7:9), 4-6, bet Ostapenko zaudēja Bertensai ar rezultātu 3-6, 2-6. Ja abas Latvijas tenisistes turnīrā tiktu līdz trešajai kārtai, tad viņām būtu iespēja mēroties spēkiem savā starpā.

Daudzsološajai tenisistei Ostapenko šī ir jau otrā dalība Vimbldonas čempionātā pieaugušo konkurencē. Pērn viņai bija “Grand Slam” debijas gads, kur tika līdz otrajai kārtai, pirmajā pārspējot tobrīd randgā 9. vietā esošo Karlu Suaresu Navarro no Spānijas, bet otrā kārtā tomēr piekāpjoties francūzietei Kristīnai Mladenovičai. 2014. gadā Aļona Ostapenko guva lielisku sasniegumu Vimbldonā, uzvarot junioru turnīrā. Tikmēr Sevastova Vimbldonas pamatturnīrā spēlēja ceturto reizi un pirmo kopš 2011.gada. Viņa iepriekšējās trīs reizes tālāk par pirmo kārtu nav tikusi un pagaidām šī turnīra pamatsacensībās ir bez uzvarām, taču jūnija vidū viņa aizkļuva līdz Maljorkas WTA “International” sērijas turnīra finālam, kurā gan zaudēja Karolīnai Garsijai no Francijas. Pirms šī turnīra Sevastova uz zālāja seguma vienīgos trīs panākumus bija izcīnījusi 2009.gadā Vimbldonas kvalifikācijā, kad pēc tam arī piedzīvoja savu debiju šo prestižo sacensību pamatturnīrā.

Foto: Mark Woods
Foto: Mark Woods

 

Fakti par Vimbldonas tenisa turnīru:

  • Visa turnīra laikā izmanto 54 250 tenisa bumbiņas, tās nomainot ik pēc deviņiem geimiem, lai tenisistiem nodrošinātu to perfektu formu visa turnīra garumā.
  • Garākais mačs turnīra vēsturē ilga 11 stundas un 5 minūtes. 2010. gadā trīs dienu garumā to aizvadīja Džons Isners un Nikolā Maī.
  • Visvairāk Vimbldonas titulus ir ieguvusi kādreizējā Čehu un ASV tenisiste Martina Navrātilova, turnīrā uzvarot deviņas reizes.  Vīriešiem visvairāk uzvaras guvuši Pīts Samprass, Rodžers Federers un Viljamss Renšovs – katram pa septiņām uzvarām.
  • Spēcīgākās serves rekords sievietēm pieder Venusai Viljamsai – 207,6 km/h. Vīriešiem visspēcīgāk servējis Teilors Dents, sasniedzot 238km/h lielu ātrumu
  • Savdabīgu rekordu sasniegusi tenisiste Marija Šarapova, kuras 105dB skaļie vaidi atsitot bumbiņu ir kļuvuši par skaļākajiem pasaulē.

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Saistītie raksti

Nākamais raksts:

Viļņu gans Dāvis Drande

Skaties tālāk, lai uzzinātu vairāk