Dalīties „Viņi skrien Latviju“

Viņi skrien Latviju

VENTSPILS

Andris Valerts

Vecums: 40

Nodarbošanās: biedrības Ventspils Maratona kluba valdes priekšsēdētājs

Noskrieti 13 maratoni un aptuveni 50 pusmaratoni

PB:

* maratons 3:14:18 (Amsterdama, izpildīts Bostonas maratona normatīvs atbilstošajai vecuma grupai)

* pusmaratons 1:25:47 (Berlīne)

Nedēļā noskrien 60–140 km.

Skriet sāku 2007. gada oktobrī, kad biju slims un svēru 100 kilogramu. Tam komplektā nāca augsts asinsspiediens, aizdusa staigājot vien, reiboņi pieceļoties no krēsla. Sāku lēnām skriet trīs reizes nedēļā, vienā treniņā noskrienot no 5 līdz 12 kilometriem trenera pavadībā. Katru mēnesi, ko pavadīju skrienot, zaudēju kilogramu svara, pēc 18 mēnešiem svēru vien 82 kilogramus. Galvenais – visas kaites bija pazudušas! Maijā pēc septiņu mēnešu treniņiem noskrēju pirmo pusmaratonu. Uzskatu, ka sacensībām noteikti jāpiesakās iepriekš un visai pasaulei jāizstāsta, ko plāno noskriet. Ja toreiz tā nebūtu izdarījis, iespējams, nebūtu izturējis, jo pirmie seši treniņu mēneši bija ļoti, ļoti grūti. Skrienot pirmo pusmaratonu, kādā 17. kilometrā domāju, ka gals klāt un vairs nekad neskriešu, bet pēc skrējiena, kad braucu no Rīgas uz Ventspili, jau reģistrējos nākamajam pusmaratonam.

Es skrienu, jo gribu apskriet apkārt pasaulei! Vēl pietrūkst ap 15 000 kilometru jeb kādi 3–4 skrienoši gadi.

Ieteikums jaunajiem skrējējiem

Atrast skriešanas partneri pirmajiem treniņiem. Noteikti vajadzētu sākt skriet vieglatlētikas trenera pavadībā – gudrs treneris zinās, kādas veselības pārbaudes jāiziet, kādi vitamīni jādzer, kā pareizi ēst, apstādinās, iedrošinās un ieteiks pareizos skriešanas apavus.

Uzmundrinošākā skriešanas mūzika

The Killers – Human. Iesaku skriet bez mūzikas, labāk klausieties savu elpu, putnus, jūru, pilsētu, vēju…

 

KULDĪGA

Arvīds Šefanovskis

Vecums: 61

Nodarbošanās: sporta skolotājs un skriešanas treneris

Noskrieti 70 maratoni un 38 pusmaratoni. 11 reizes noskrējis 100 km distanci. 10 reizes piedalījies 24 stundu skrējienā.

PB:

*maratons 2:46:50 (1989. gads)

*pusmaratons 1:28:41 (2010. gads)

*100 km 8:28:54 (1993. gads)

*24 stundu skrējiens 222 km 887m (2002. gads)

Nedēļā noskrien ap 90 km.

Aktīvi skrienu jau 35 gadus. Sāku tāpēc, ka, pārrodoties mājās no dienēšanas armijā, gribēju turpināt sportot. Pirms tam nodarbojos ar soļošanu, bet Kuldīgā bija aktīvs skrējēju pulciņš – viņi mani aicināja savā pulkā. Skriešana ir mainījusi manu dzīvi. Jau tik ilgi skrienu, ka organisms pieradis pie fiziskās slodzes.

Es skrienu, jo man patīk šis process. Tas uzlabo veselību, un pēc katra treniņa ir kolosāla sajūta – ka esi izdarījis ko labu sev, savai pašsajūtai. Man patīk skriet laikapstākļos, kad saimnieks suni nelaiž laukā, jo tas stiprina organismu, gribasspēku, norūda un pēcāk ir sajūta, ka it kā no jauna esi piedzimis.

Ieteikums jaunajiem skrējējiem

Sākt ar mazumiņu, būt pacietīgiem un nesasteigt ar kilometru palielināšanu. Pagūsiet noskriet arī pusmaratonu un, ja gribēsiet, arī maratonu, bet vispirms plānveidīgi un mierīgi jāveic treniņi, lai organisms pakāpeniski pierod pie slodzes.

Uzmundrinošākā skriešanas mūzika

Domās atkārtoju vārdus: gribi būt vesels – skrien! Gribi būt mērķtiecīgs – skrien! Gribi būt gudrs – skrien! Lai smaids būtu sejā – skrien! Lai optimisms būtu sirdī – skrien!

 

RĒZEKNE

Guntis Rasims

Vecums: 32

Noskrieti 15 pusmaratoni un 1 maratons

PB:

*pusmaratons ap 1:33:00

*maratons ap 4 stundām

Nedēļā noskrien 20–80 km.

Ar skriešanu nopietnāk sāku nodarboties pirms četriem gadiem. Toreiz skrēju piecus kilometrus, tomēr, redzēdams, cik daudz skrienošo cilvēciņu ir apkārt, pavilkos līdzi. Pamazām sāku skriet arī ikdienā, līdz šī aktivitāte kļuva par neatņemamu dzīves sastāvdaļu. Man tā nav tikai aktivitāte fiziskās formas uzturēšanai – tā pamatā ir meditācija domu un prāta sakārtošanai. Dienās, kad esmu kaut nedaudz paskrējis, darbaspējas būtiski palielinās. Pirms gada uzsāku savdabīgu akciju – aizskriet līdz visiem 25 Rēzeknes novada pagastiem un atpakaļ. Nu jau pievārēti 20 no 25 pagastiem. Garākais „pagastu skrējiens” bija ap 75 km. Pērn sanāca noskriet sešas šādas „pagastu ultras”. Viegli nav, bet forši gan. Cilvēki nāk klāt un prasa, kad skriešu uz viņu pagastu.

Es skrienu, jo tā ir iespēja sevi izdzīt no komforta zonas. Cilvēkam tas ir nepieciešams, lai varētu paskatīties uz sevi no malas, augt un pilnveidoties. Vislabākā sajūta skrienot ir tad, kad iestājas tā foršā noguruma un bezpalīdzības fāze, – parasti pāri 50 km atzīmei. Tajās stundās notiek tāda kā saslēgšanās ar dabu. Tad pa īstam izproti, cik mazs un nenozīmīgs esi un tomēr sastāvdaļa Visuma konstruktorā.

Ieteikums jaunajiem skrējējiem

Izmantot Latvijas skriešanas iespējas – gan Skrien Latvija, gan Stirnu buka skrējienu seriāli ir nepieciešami, lai ikdienā uzturētu motivāciju kustēties.

Uzmundrinošākā skriešanas mūzika

Droši vien dabas radītie ambient un pilsētas industrial skaņu stili ir man tīkamākie.

 

SIGULDA

Laura Lapiņa

Vecums: 45

Nodarbošanās: veikala Maratons saimniece, skriešanas un distanču slēpošanas trenere

Noskrieti 15 pusmaratoni un 1 maratons

PB:

*pusmaratons 1:29:10 (Rēzekne, 2016)

*maratons 3:31:50 (Ņujorka, 2014)

Nedēļā noskrien 60–70 km.

Skrienu tik ilgi, cik sevi atceros. Trenējos sporta skolā, mans pamata sporta veids bija distanču slēpošana, bet skriešana bija un ir pamats jebkuram sporta veidam. Dzīvē bija neliels pārtraukums, kad aktīvi neskrēju, bet pirms piecpadsmit gadiem atkal atgriezos skriešanas apritē. Pateicoties skriešanai, esmu sākusi padziļināti interesēties par bioķīmiskiem un fizioloģiskiem procesiem, sporta uzturu. Gana daudz esmu kāpusi uz apbalvošanas pjedestāla, bet tas viss ir nācis ar nopietnu sagatavošanās darbu. Cilvēks, kas trenēts sacensībām, vairs nevar iztikt bez šī adrenalīna – vairs neder skriešana piedalīšanās pēc vien. Man ir nepieciešamas uzvaras, kaut vai mazās – kaut vai „šoreiz labāk nekā pagājušo reizi”.

Es skrienu, jo man patīk labi izskatīties un garšo kūkas. No visiem sporta veidiem tieši ar skriešanu var visātrāk uzlabot ķermeņa aprises. Man patīk sajūta, kā ķermenis jūtas pēc ikrīta skrējiena – šķiet, ka elpot ir vieglāk. Ja nevaru skriet vairākas dienas pēc kārtas, kļūstu kašķīga.

Ieteikums jaunajiem skrējējiem

Nepārķert un sākt pamazām. Iespējams, sākumā skriešana būs līdzvērtīga ātras iešanas tempam, bet tas ir tikai sākums. Necensties sevi salīdzināt vai skriet pakaļ kādam, kas trenējas jau ilgāku laiku. Organismam ir jāadaptējas, un visām ķermeņa sistēmām jāaprod ar jauno fizisko slodzi. Viss notiks – ātrums un noskrietā distance pieaugs, bet tam jānotiek pakāpeniski.

Uzmundrinošākā skriešanas mūzika

Neskrienu ar mūziku – man ļoti patīk izbaudīt klusumu, būt domās ar sevi, klausīties putnu vīterošanā. Bet, dodoties uz sacensībām, mašīnā mani uzlādē ir Maikla Džeksona Billie Jean un Robina Tika Blurred Lines.

 

VALMIERA

Māris Babris

Vecums: 42 gadi

PB:

*maratons: 2:56:24 (Marathon d`Albi, 2011, 15. vieta)

*pusmaratons: 1:21:00

*100 km skrējiens 7:29:34 (Eiropas čempionātā Nīderlandē, 2015, 40. vieta kopvērtējumā)

Nedēļā citreiz noskrien 5 km, citreiz 100–150 km.

Pamatskolā apmeklēju ne tikai mūzikas skolu un dejoju sporta dejas, bet gāju arī sporta skolā – nodarbojos ar vieglatlētiku. Vēlāk, mācoties tehnikumā, arī nedaudz sportoju – spēlēju basketbolu. Iestājos augstskolā, apprecējos, piedzima bērni, darbs, un sportam vairs neatlika laiks. Pieņēmos svarā līdz 126 kilogramiem. 2009. gadā sapratu, ka tā ir grūti un kaut kas jāmaina. Kopš tā laika sports un pareizs uzturs manā dzīvē ir neatņemama ikdienas sastāvdaļa. Skriešana par visiem simt procentiem ir mainījusi manu dzīvi. Esmu nometis 40 kilogramu, jūtos veselīgāks, izturīgāks. Esmu pavilcis arī ģimeni domāt man līdzīgā virzienā. Dēls nodarbojas ar florbolu un vieglatlētiku, viena meita aizrāvusies ar vieglatlētiku, otra ar vieglatlētiku un badmintonu. Vasarā bērni brauc ar riteņiem, piedalās triatlona un duatlona sacensībās, visi kopā skrienam. Sports un skriešana – tas arī ir viens no iemesliem ģimenei vairāk būt kopā.

Es skrienu, jo bez šīs nodarbes nevaru dzīvot. Citi galvu var sakārtot, aizejot pie psihologa vai atpūšoties, bet es to varu izdarīt, braucot ar velosipēdu vai skrienot. Jo garāka distance, jo radošākas domas galvā raisās. Ja būtu vientuļnieks, droši vien visas 24 stundas to vien darītu kā skrietu.

Uzmundrinošākā skriešanas mūzika

LMFAO Sexy and I Know It.

 

JELGAVA

Nataļja Gorškova

Vecums: 43

Nodarbošanās: sporta skolotāja

PB:

*5 km: 0:27:33

*maratonus vēl neskrienu… pagaidām!

Nedēļā noskrien aptuveni 15–20 km (vasarā) un 12–15 km (ziemā).

Skriet sāku pirms četriem gadiem – šajā aktivitātē mani ievilka draudzene. Kopš tā laika skriešana ir pilnībā mainījusi manu dzīvi, un par to es vienmēr būšu patiesi laimīga. Tagad mēs kopā ar draudzeni vadām Nike Run Club skriešanas koptreniņus, atbalstām viena otru un iedvesmojam citus. Skriešana dod enerģiju, spēku un pozitīvas emocijas.

Es skrienu, jo man patīk fiziskas aktivitātes svaigā gaisā. Citreiz skrienu pēc foršas idejas vai pārdomāju sporta stundu plānus. Skrienu arī tāpēc, ka tā citus iedvesmoju vairāk, nekā stāvēdama malā. Ir arī tādas dienas, kad skrienu, lai uzlabotu garastāvokli un izvēdinātu galvu. Bieži skrienu kompānijas pēc, jo to dara mana draudzene, mūsu vīri un bērni. Visi arī braucam uz Bigbank Skrien Latvija posmiem, kur atbalstām ne tikai savējos, bet arī citus jelgavniekus. Pateicoties skriešanai, esam iepazinuši Latviju no cita skatpunkta, kā arī ieguvuši jaunus draugus un emocijas.

Ieteikums jaunajiem skrējējiem

Katram skrējējam jāizvirza mērķis un, lai to sasniegtu, jātrenējas. Bet jātrenējas tā, lai izbaudītu procesu, nevis mocītu sevi. 

Uzmundrinošākā skriešanas mūzika

Eda Šīrana Bloodstream.

 

LIEPĀJA

Rolands Štrehers

Vecums: 31

Nodarbošanās: tehniskais speciālists un RTU elektrotehnoloģijas datorvadības students

Noskrieti 4 maratoni, 9 pusmaratoni, 2 ultramaratoni (2016. gada Baltijas Baso pēdu ultramaratonā ieguva 3. vietu)

PB:

*maratons: 3:19:40 (Valmiera, 2016)

*pusmaratons: 1:34:16 (Liepāja, 2016)

Nedēļā noskrien 4050 km.

Šī ir ceturtā sezona, kad skrienu cauru gadu. Skriet sāku pavisam vienkāršu iemeslu dēļ – kad trešais gadu desmits sāk iet uz otru pusi un karbonāde ar kartupeļiem šķiet garšīgāka par lapu salātiem, atliek divas izvēles: tikt pie iesaukas Kukulītis vai sākt regulāri kustēties. Otrā man patika labāk. Skriešana man liek justies labāk un dāvā pozitīvāku skatu uz dzīvi un procesiem apkārt. Pie viena tā man ir devusi iespēju satikt daudz foršu cilvēku – bez skriešanas tas diez vai būtu bijis iespējams.

Es skrienu, jo šī nodarbe palīdz sakārtot domas un atbrīvoties no stresa. Vislabākā sajūta ir tad, kad atrodies kustībā – kad skrienot garām slīd dažādas ainas, mainās ceļš zem kājām un jūties brīvs kā putns debesīs.

Ieteikums jaunajiem skrējējiem

Skriet tā, lai nepazūd skriešanas prieks. Kamēr skriešana sagādās prieku, tā netiks pamesta novārtā.

Uzmundrinošākā skriešanas mūzika

Baltijas Baso pēdu ultramaratonā man galvā skanēja grupas Dārdi Spēka dziesma. Brīžos, kad kļūst grūti, bet vajag saglabāt tempu, ļoti labi palīdz Lindsey Stirling vijoles čīgāšana vai kāds no elektroniskās mūzikas gabaliem.

 

DAUGAVPILS

Ruta Priede

Vecums: 35

Nodarbošanās: Park Hotel Latgola direktore un aktīva Daugavpils sabiedriskās dzīves veidotāja

PB: pagaidām tāda nav – pirmo reizi šāda veida pasākumā piedalīšos 30. aprīlī Bigbank Skrien Latvija Daugavpils posmā

Nedēļā skrien 2–3 reizes.

Skolas laikā biju ļoti aktīvs meitēns – basketbols un volejbols bija manas iemīļotākās nodarbošanās, lai gan vienmēr esmu bijusi apaļīga. Pēc ilgāka pārtraukuma esmu atsākusi sportot un atrodos tikai pašā sākuma posmā, lai sportu atkal uzrunātu ar tu. Pašlaik manī notiek iemīlēšanās process sportā – tā sauktais ziedu un konfekšu posms. Man ir uzlabojusies pašsajūta, un jūtu, ka palēnām, bet stabili krīt kilogrami, par ko ir neizsakāms prieks.

Es skrienu, jo skrienot var ātrāk nokļūt tālāk.

Ieteikums jaunajiem skrējējiem

Jāpārvar sevi un tikai jāiesāk – tad sports paņems savā varā. Ja mērķis ir kļūt slaidākam, komplektā ar skriešanu jāpievērš uzmanība apēstajam. Vistrakāk bija pierast, ka ir jāēd bieži, – likās, ka visu dienu par to vien jādomā. Bet tagad jau esmu pieradusi un uz darbu nāku ar trauciņiem, kuros ir mājās sagatavoti veselīgi produkti. Aicinu arī citus saņemties un izdarīt to, kas pašus beigās pārsteigs.

Uzmundrinošākā skriešanas mūzika

Jebkura ritmiska mūzika ir laba. Es skrienot neklausos mūziku – patīk čivināšana, šalkoņa un dabas veidotā mūzika.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Saistītie raksti

Nākamais raksts:

Baiba Prindule-Rence. Aktīvs laiks sev – kvalitatīva atpūta

Skaties tālāk, lai uzzinātu vairāk