Dalintis „Lietuvos futbolo rinktinės pergalių bado metai“

Lietuvos futbolo rinktinės pergalių bado metai

Po eilinio lietuvių pralaimėjimo Tautų lygoje, rinktinės treneris Edgaras Jankauskas apie ateitį kalba atsargiai ir trauktis iš rinktinės neskuba. Nacionalinė komanda kalendorinius futbolo metus užbaigė su viena pergale kraityje, tačiau, kaip bebūtų keista, šie metai rinktinei sėkmingesni negu praėjusieji.

Lietuvos komanda 2018-uosius baigė su viena pergale, vieneriomis lygiosiomis ir dešimt nesėkmių. Šešios iš jų – Tautų lygoje.

C divizionas – per kietas riešutas

Rinktinė ką tik pasibaigusiame naujo Europos turnyro grupių etape įmušė tris įvarčius ir pagal tikslių smūgių skaičių aplenkė Islandijos, Airijos, Šiaurės Airijos, Albanijos, Latvijos, San Marino bei Andoros rinktines. Visiems grupės varžovams lietuviai įmušė po kartą. Visgi taškų atžvilgiu, tik trys aukščiau paminėtos rinktinės pasirodė taip pat prastai – su nuliais sąskaitoje liko Islandija, Šiaurės Airija ir San Marinas.

Visas minutes Tautų lygoje sužaidė tik vartininkas Ernestas Šetkus. Jei ne patirta Artūro Žulpos trauma paskutinėmis rungtynių minutėmis su Serbija, atraminis saugas taip pat būtų įsirašęs pavardę į šią kategoriją.

Faktai byloja, jog antradienį finišavę Lietuvos futbolo rinktinės metai, netikėtai, tačiau buvo derlingesni už 2017-uosius.  Atidžiau pažvelgus į rezultatus, raudona spalva prie bene kiekvieno rezultato nedžiugina, tačiau Lietuvos rinktinės pergalė prieš Henrikho Mkhitaryano vedamą Armėniją yra vienintelis teigiamas rezultatas šiais metais ir jis leidžia teigti, jog 2018-ieji buvo pergalių atžvilgiu geresni už praėjusius, kadangi praėjusiais metais pergalių nebuvo.

Tačiau šis menkas pasiekimas nudžiugintų nebent akliausius optimistus. 2018-ieji buvo antri prasčiausi metai rinktinės istorijoje po nepriklausomybės atkūrimo. Tik 2017-ieji buvo prastesni. Pozityvo nedaug, tačiau E. Jankauskas bandė ir bandymai matosi kiekvieną kartą Tautų lygos rungtynių metu pakitusioje taktikoje.

(Ne)sėkmingi taktiniai sprendimai

Pirmas ketverias Tautų lygos rungtynes Lietuva pradėjo išsidėstymu su penkiais gynėjais. Šis sprendimas vaisių nedavė – gynyboje užsidaryti bandę lietuviai gavo smūgius visose ketveriose rungtynėse ir tik vėlesnis taktikos pakeitimas įpūsdavo optimizmo mačui artėjant į pabaigą.

Bandymai išgelbėti rungtynes teikdavo vilčių, kuomet Edgaras Jankauskas išsidėstymą keisdavo į 4-2-3-1, išimdamas penktąjį gynėją ir orientuodamas komandą į puolimą. Pirmoji akistata su serbais turėjo būti gera pamoka – visos rungtynės praleistos su penkiais futbolininkais gynyboje, atlikti vos du smūgiai į vartų plotą ir pralaimėjimas namie minimaliu rezultatu 0-1. Antrose rungtynėse su Juodkalnija vaizdas rungtynių pradžioje buvo identiškas – penki gynėjai, praleisti du įvarčiai kėliniui artėjant prie pabaigos bei pralaimėta kamuolio kontrolė 70% prieš 30%. Visgi antrame rungtynių kėlinyje E. Jankauskas nusprendė imtis veiksmų – išardyti penkių gynėjų sąstatą ir rungtyniauti tik su keturiais – lietuviai ėmė žaisti aktyviau. Rinktinė laimėjo kamuolio kontrolę bei išlaikė geresnį tikslių perdavimų procentą. Deja, rungtynės baigėsi rezultatu 0-2, svečių iš Balkanų pusiasalio naudai.

Trečiose grupės rungtynėse su Rumunija startuota taip pat su penkiais gynėjais, praleistas ankstyvas įvartis jau tryliktą minutę bei nesukurta nieko, išskyrus Fiodoro Černycho smūgį, sudrebinusį vartų konstrukciją. Tačiau dėl šios progos buvo kalti patys rumunų gynėjai, padovanoję progą lietuviams, kuomet Černychą į baudos aikštelę praleido be priežiūros.

Keturių futbolininkų gynybos liniją rinktinės trenerių štabas pasirinko tik 63 minutę. Po 26 minučių rezultatas tapo lygus – Rolandas Baravykas atliko preciziškai tikslų aukštą perdavimą Nerijui Valskiui, šis vienu lietimu numetė kamuolį Artūrui Žulpai, kuriam teliko įvarčiu vainikuoti kombinaciją. Aišku, laimėti nepavyko ir rumunai išsivežė pergalę paskutinėmis rungtynių sekundėmis, tačiau į ataką orientuota rinktinė šansų turėjo daugiau. Ketvirtosios rungtynės su Juodkalnija namie buvo paskutinis kartas, kuomet Tautų lygoje Lietuva startavo su penkiais gynėjais. Eilinį kartą sprendimas nepasiteisino – dešimtąją minutę Stefanas Mugoša išvedė svečius į priekį ir Edgaras Jankauskas suskubo keisti žaidimo planą – po aštuoniolikos minučių rinktinė persirikiavo į išsidėstymą jau su keturiais gynėjais – Artūras Žulpa pasislinko iš centro gynėjo į saugo poziciją.

Rungtynės baigėsi rezultatu 4-1, svečių naudai, tačiau rinktinė atakavo. Nuo 28 minutės lietuviai atliko daugiau smūgių negu oponentai, didesnę laiko dalį kontroliavo kamuolį bei pasižymėjo tikslesniais kamuolio perdavimais.

Keturių rungtynių E. Jankauskui užteko ir strategas penktame mače jau startavo tik su keturiais gynėjais. Žinoma, rezultato Rumunijoje nebuvo, bet trenerių štabas atsižvelgė į rinktinės tendencijas.

Rezultato nebuvo ir finaliniame mače su serbais, tačiau lietuviai pelnė įvartį bei nepabijojo atakuoti, ko rinktinė niekada nedarė išsidėstyme su penkiais gynėjais.

Ko gero, prieštaraujančių nebus, jog Tautų lygos C divizionas Lietuvai šiuo metu yra per stiprus. Turėdama futbolininkus su ribotomis žaidimo galimybėmis, Lietuva gali tik eksperimentuoti taktiškai bei bandyti iš įvairių manevrų išspausti maksimalią naudą. Šiuo metu tai yra tik trys įvarčiai, tačiau pastarojo Europos čempionato dalyviams nervus patikrinti galėjome.

Tekstas: Lauryno Puikio
Nuotraukos: Scanpix