Dalintis „Sidabrinis kelias į Olimpines žaidynes“

Sidabrinis kelias į Olimpines žaidynes

Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė pasiekė tai, apie ką daugybė krepšinio sirgalių tik svajojo. Jono Kazlausko vadovaujami dvylika krepšininkų, stoję į kovą Europos čempionate, laimėjo ne tik sidabrą, bet ir kelialapį į Olimpines žaidynes Rio de Žaneire (Brazilija). Į svarbiausią sporto renginį 2016-aisiais lietuviai keliaus be jokios atrankos – kaip viena geriausių Europos krepšinio rinktinių.

„Mūsų krepšinis” prisimena Lietuvos rinktinės kelią į svarbiausią šių metų tikslą.

Ryga (Latvija)

Lietuva – Ukraina 69:68
2015-09-05

Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė pergale pradėjo Europos čempionatą Rygoje. Tačiau pergalė lietuvių perpildytoje Rygos arenoje šeštadienį buvo sunki. Lietuva įveikė Ukrainą 69:68 (19:12, 14:14, 17:19, 19:23).

„Šiandien nežaidėme kaip komanda. Tai blogai. Tačiau gerai, kad laimėjome”, – trumpai apibendrino rungtynes Lietuvos rinktinės vyr. treneris J.Kazlauskas.

Lietuva pirmavo beveik visas rungtynes, tačiau ukrainiečiams vis pavykdavo pasivyti. Įspūdingai žaidė lietuvių aukštaūgiai Paulius Jankūnas ir Jonas Valančiūnas. Tačiau pastarasis turėjo ypač stiprų varžovą – Kyrylą Fesenką. Vis dėlto, būtent šiam aukštaūgiui prasižengus penktąjį kartą, ukrainiečiai kilo į lemiamą ataką.

Likus keturioms sekundėms Lietuva pirmavo vienu tašku, tačiau ukrainiečiai nerado kelių prie protingai besigynusių lietuvių krepšio.

Rezultatyviausiai Lietuvos rinktinėje rungtyniavo P.Jankūnas – 22 taškai (3/4 tritaškių, 5 atkovoti kamuoliai). J.Valančiūnas pridėjo 19 taškų ir 11 atkovotų kamuolių. Lygiai tokius pačius rodiklius parodė ir tiesioginis jo oponentas K.Fesenka.

Rungtynės vyko visiškai lietuviškoje atmosferoje – beveik 10 tūkst. bilietų išpirko lietuviai.

Lietuva – Latvija 68:49
2015-09-06

Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė pasiekė įspūdingą antrą pergalę Europos čempionate. Sekmadienį sausakimšoje Rygos arenoje lietuviai 68:49 (13:19, 16:9, 20:11, 19:10) parklupdė Latvijos krepšininkus, atėmę iš jų pagrindinį ginklą – tolimus metimus.

“Pradžia kažkiek nepavyko. Praleidome porą tritaškių, pralaimėjome kovą dėl atšokusių kamuolių. Tačiau su žaidėjų pasikeitimais išsprendėme varžovų tritaškių problemą, pradėjome laimėti kovą dėl kamuolių, perėmėme žaidimą į savo rankas. Pademonstravome solidų žaidimą. Šiandien charakteriu mes buvome ženkliai stipresni”, – sakė po rungtynių Lietuvos rinktinės vyr. treneris J.Kazlauskas.
Silpniau pradėjusi rungtynes Lietuvos komanda antrajame kėlinyje ėmė kibiau gintis ir varžovai per antrą ir trečią kėlinius jie įmetė tik 20 taškų. Paskutinį ketvirtį lietuviai pradėjo turėdami jau 10 taškų pranašumą (49:39).

Rungtynių pabaiga jau priklausė Lietuvai. Lietuviai šiose rungtynėse neutralizavo pavojingiausią varžovų ginklą – tritaškius. Jų Latvijos žaidėjai pataikė vos 6 iš 30 (20 proc).

Lietuvą į priekį tempė du Jonai – Valančiūnas (15 taškų) ir Mačiulis (13 taškų, 3/3 tritaškių, 10 atkovotų kamuolių). Savo žaidimą rado ir gimtadienį šventęs Mantas Kalnietis – 12 taškų, 6 rezultatyvūs perdavimai.

Latvių gretose nė vienas krepšininkas nepelnė dviženklio taškų skaičiaus.

Lietuva – Belgija – 74:76
2015-09-07

Lemtingas arbitro sprendimas kainavo Lietuvos vyrų krepšinio rinktinei pergalę. Užskaičius paskutinį varžovų metimą, lietuviai pirmadienį Rygoje pralaimėjo trečiąsias Europos čempionato rungtynes Belgijai 74:76 (20:12, 15:23, 19:22, 20:19).

Pralaimėjimas lietuviams buvo įskaitytas vyriausiajam teisėjui peržiūrėjus vaizdo įrašą. Šio sprendimo, pasitikėdama teisėjų kompetencija, Lietuvos komanda neprotestavo. Tačiau peržiūrėję įrašą patys, rinktinės ir Lietuvos krepšinio federacijos vadovai įsitikino, kad lemiamas metimas buvo įskaitytas klaidingai.

Reaguodama į situaciją, įvykusią „EuroBasket 2015“ rungtynių Lietuva – Belgija pabaigoje, LKF kreipėsi į FIBA, prašydama paaiškinimo dėl galimų procedūrų ir veiksmų tokiais atvejais.
FIBA atstovai vėliau pripažino klaidą ir atsiprašė Lietuvos krepšinio federacijos.

Rezultatyviausias iš lietuvių buvo J.Valančiūnas, pelnęs 25 taškus ir atkovojęs 12 kamuolių. 13 taškų pridėjo P.Jankūnas, 10 – Domantas Sabonis.

Lietuva – Estija 64:61
2015-09-10

Lietuvos vyrų krepšnio rinktinė po atkaklios kovos 64:62 (20:15, 18:16, 11:20, 15:11) trečiadienį Rygoje įveikė Estiją ir žengė į atkrintamąsias Europos čempionato rungtynes Prancūzijos mieste Lilyje. Pergalingą metimą likus žaisti kiek daugiau nei dviem sekundėms pataikė J.Mačiulis.

“Tai buvo labai sunki pergalė, labai daug kainavo, nes nesužaidėme taip, kaip tikėjomės. Tačiau gyvenimas mane išmokė: geriau sunkiai laimėti, nei gražiai žaisti ir pralaimėti. Šiandien estai sugebėjo labai išbalansuoti komandos žaidimą – smogė savais koziriais per mūsų derinius, per mūsų užtvaras. Tam, kad rinktinė mače su estais žaistų gerai, reikėjo individualių veiksmų, prasiveržimų, bet Estija malėsi baudos aikštėje ir mes dvejojome, kaip pasielgti. Per smegenis mums kalė ir estų tritaškiai – gal kokie trys krito metant nematant krepšio. Tai labai išbalansuoja. Po tokių metimų prasideda tam tikra baimė. Gerai, kad laimėjome”, – po rungtynių sakė Lietuvos rinktinės vyr. treneris J.Kazlauskas.

Be susirgusio J.Valančiūno žaidusiai Lietuvos rinktinei šios rungtynėz buvo sunkios. Lietuviai po pirmojo kėlinio turėjo 5 taškų pranašumą (20:15), tačiau antrąjį kėlinį pradėjo nesėkminga atkarpa 4:14, po kurios estai išsiveržė į priekį 29:24.

Tačiau vėliau estų entuziazmas aprimo, jie per paskutines 4 antrojo ketvirčio minutes taškų nepelnė, tad lietuviai prieš ilgąją pertrauką turėjo 7 taškų pranašumą (38:31).

Trečiajame kėlinyje lietuviai pirmą kartą įgijo dviženklę persvarą (41:31), tačiau tuomet lietuviai įstrigo estų zoninėje gynyboje ir trečiojo kėlinio pabaigoje Estijos rinktinė persvėrė rezultatą (51:49).
Nuo paskutinio kėlinio pradžios pirmavę estai pranašumą išlaikė beveik visą kėlinio laiką, tačiau baigiantis rungtynėms tikslesni ir efektyvesni buvo Lietuvos krepšininkai.

Rezultatyviausias iš lietuvių buvo J.Mačiulis – 15 taškų, 10 atkovotų kamuolių. Antanas Kavaliauskas pridėjo 14 taškų, Renaldas Seibutis 11 taškų.

Lietuva – Čekija 85:81
2015-09-11

Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė pergalingai baigė Europos čempionato D grupės rungtynes ir iškeliavo į Lilį. Ketvirtadienį vedami po ligos atsigaunančio J.Valančiūno lietuviai po pratęsimo 85:81 (12:18, 15:19, 28:14, 15:18, 16:12) įveikė Čekijos rinktinę ir užėmė pirmąją vietą.

“Turime greitinti žaidimą. Šiandien dėl to, galbūt, buvo daugiau klaidų, bet rungtynės buvo jau arti to, ką reikėtų daryti. Vis dėlto, šiandien nebuvo ta padėtis, kuri leistų mums jaustis laisvai”, – rungtynes apibūdino Lietuvos rinktinės vyr. treneris J.Kazlauskas.

Po dviejų dienų pertraukos į aikštę grįžęs J.Valančiūnas Lietuvos rinktinei pelnė 13 taškų ir atkovojo 10 kamuolių.

“Atroje rungtynių pusėje jau pradėjome žaisti kaip komandą. Žaidimas priartėjo prie to, koks turėtų būti”, – sakė J.Valančiūnas, baigiantis gyti po virusinės žarnyno infekcijos.

J.Valančiūnas buvo didelė jėga po krepšiu, privertęs anksčiau laiko iš žaidimo pasitraukti čekų lyderį Janą Vesely. Tačiau rezultatyviausiai iš lietuvių rungtyniavo Mindaugas Kuzminskas, pelnęs 18 taškų ir atkovojęs 7 kamuolius. 33 minutes žaidęs Artūras Milaknis pridėjo 13 taškų (4/8 tritaškių), o net 21 kartą varžovų krepšį atakavęs M.Kalnietis – 15 taškų.

Lilis (Prancūzija)
Aštuntfinalis
Lietuva – Gruzija 85:81
2015-09-14

Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė sekmadienį įveikė Europos čempionato aštuntfinalio barjerą ir pateko tarp aštuonių stipriausių ekipų. Vedami 34 taškus pelniusio J.Mačiulio, lietuviai 85:81 (17:20, 22:20, 22:22, 24:19) parklupdė daug ambicijų turėjusius Gruzijos krepšininkus.

„Labai sunkios rungtynės – visomis prasmėmis. Žaidimas buvo grubus, psichologiškai sunkus. Negaliu pasakyti, kad su tuo gerai susitvarkėme – bent jau ne visi. Gerai, kad antroje pusėje kažkiek pradėjome kontroliuoti žaidimą ir laimėjome. Bet atsipalaidavimo trūko, nesusitvarkėme su spaudimu, dėl kurio kenčia mūsų greitis, perdavimai, metimai – daug kas“, – po rungtynių sakė Lietuvos rinktinės vyr. treneris J.Kazlauskas.

J.Mačiulis per 38 minutes pelnė 34 taškus (8/9 dvit., 3/4 trit., 9/9 baud. met.), atkovojo 6 ir perėmė 4 kamuolius, atliko 3 rezultatyvius perdavimus, blokavo 2 varžovų metimus, išprovokavo 7 pražangas ir surinko 50 naudingumo balų.

„Jonas Mačiulis puikiai žaidė visą laiką, kurį buvo aikštėje. Puikiai ir gynėsi, ir puolė. Šiandien jis tikrai buvo mūsų geriausias žaidėjas. Tikiuosi, kad per kitas rungtynes rasime kurį nors kitą. Mums reikia daugiau žaidėjų, kurie galėtų taip padėti komandai”, – sakė J.Kazlauskas.

Šios rungtynės buvo nepaprastai svarbios. Laimėję jas lietuviai ne tik pratęsė kovą dėl medalių, bet dėl galimybių pakliūti į 2016 metų Olimpines žaidynes Rio de Žaneire.

Ketvirtfinalis
Lietuva – Italija 95:85
2015-09-17

Net ir nebūdama mačo favorite, Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė įrodė, kad neveltui yra viena iš keturių geriausių komandų pasaulyje. Trečiadienio vakarą Lilio stadione lietuviai 95:85 (21:20, 16:16, 23:23, 19:20, 16:6) po pratęsimo įveikė Italiją, išsikovojo teisę rungtyniauti Europos čempionato pusfinalyje ir bent jau kelialapį į olimpinės atrankos turnyrą.

„Mūsų mažos šalies laimėjimai tokie aukšti, kad negalima atsipalaiduoti. O spaudimas – milžiniškas. Bet vyrai stengiasi – niekas mums negali prikišti, kad nesistengiame“, – po pergalingo pusfinalio kalbėjo Lietuvos rinktinės strategas J.Kazlauskas.

Visas rungtynes vyko lygi kova. Tai, ką italai pasiekdavo tolimais metimais, lietuviai komensuodavo sumaniomis atakomis ir atakomis iš įvairių nuotolių. Skirtingai nuo ankstesnių rungtynių Lietuvos rinktinė iškart kibo varžovams į atlapus – ir gindamasi, ir puldama. Italai pusiausvyrą sugebėjo palaikyti daugiausia tolimais metimais.

„Sakiau, kad reikia žaisti kaip komanda, o šiandien būtent taip ir rungtyniavome. Dalijomės kamuoliu, kritome ant grindų, vienas kitam padėjome, tai ir lėmė pergalę. Negalime sustoti dabar, nes mūsų tikslas yra aukso medaliai.“, – sakė Lietuvos vidurio puolėjas J.Valančiūnas, per rungtynes pelnęs 26 taškus ir atkovojęs 15 kamuolių.

Jam ir Lietuvos rinktinei labai padėjo J.Mačiulis, taip pat pelnęs “dvigubą dublį” – 19 taškų ir 10 atkovotų kamuolių.

“Taip, į pusfinalį jau patekome, bet būtų skaudu išvažiuoti užėmus ketvirtąją vietą. Reikia pasidžiaugti penkias minutes rūbinėje ir eiti ruoštis rungtynėms prieš Serbiją. Jas reikia pamėginti irgi laimėti”, – sakė J.Mačiulis.

Italijos rintinėje rezultatyviausiai rungtyniavo puolėjas Andrea Bargnani – 21 taškas.

Pusfinalis
Lietuva – Serbija 67:64
2015-09-19

Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė penktadienį 67:64 (22:17, 13:17, 13:9, 19:21) įveikė iki tol nepralaimėjusią Serbijos rinktinę ir žengė į Europos čempionato finalą.

“Aišku, kad patenkinti. Aišku, kad laimingi. Aišku, kad pavargę. Manau, kad gerai sustabdėme žaidimą du prieš du su Milošu Teodosičiumi ir nedavėme jiems antro šanso. ”, – po rungtynių sakė Lietuvos rinktinės vyr. treneris J.Kazlauskas.

Lietuva prieš serbus pirmavo beveik visą laiką. Tačiau Serbijos rinktinė neketino pasiduoti ir kovojo iki pabaigos.

Lietuviai geriau metė dvitaškius (56 prieš 43 proc.), tačiau pralaimėjo kovą dėl atšokusių kamuolių 29:40.

Rezultatyviausiai iš lietuvių rungtyniavo J.Valančiūnas – 15 taškų, 4 blokuoti metimai.
„Mes norime parodyti, kad finale esame ne per klaidą. Mes rodome, kad Lietuvos krepšinis yra puikus, net jei mums trūksta gerų žaidėjų. Net kai Linas Kleiza, Donatas Motiejūnas ar Martynas Pocius nežaidžia, mes galime nuveikti daug. Tai įrodo Lietuvos krepšinio jėgą“, – sakė puolėjas Mindaugas Kuzminskas, pelnęs 13 taškų ir atkovojęs 9 kamuolius.

Finalas
Lietuva – Ispanija 63:80
2015-09-20

Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė po 12 metų pertraukos, stebint daugiau nei 27 tūkst. sirgalių, buvo netoli savo istorinės sėkmės pakartojimo. Tačiau Ispanijos rinktinė neleido pasikartoti 2003-iųjų Stokholmo scenarijui, ir lietuviai Europos vyrų krepšinio finalą ispanams Lilyje pralaimėjo 63:80 (8:19, 25:22, 10:19, 20:20).

Nepaisant pralaimėjimo be sidabro medalių Lietuvos rinktinė iškovojo ir tiesioginį kelialapį į Olimpines žaidynes Rio de Žaneire kitais metais. Lietuviams nereikės žaisti atrankos turnyre, per kurį turės pereiti ir trečiąją vietą Europoje užėmę prancūzai.

„Sveikinu ir jus visus su šia pergale. Su sidabro medaliais ir patekimu į olimpiadą“, – po rungtynių sakė Lietuvos rinktinės strategas. – Tik gaila, kad tą pergalę mes iškovojome prieš dvi dienas. Ką padarysi, būna dienų, kai niekas nesiseka“.

Vangokai finalą pradėję lietuviai leido ispanams nutolti, o vėliau nuolat vijosi. Tačiau du kėlinius pavyzdingą gynybą demonstravę Ispanijos krepšininkai Lietuvai neleido priartėti.

Ypač sunkiai lietuviams sekėsi stabdyti naudingiausiu finalo žaidėju pripažintu Pau Gasoliu, kuris pelnė 25 taškus ir atkovojo 12 kamuolių.

Iš lietuvių rezultatyviausiai rungtyniavo R.Seibutis, įmetęs 13 taškų (12 – per pirmąją rungtynių pusę), ir tiek pat taškų pelnęs M.Kalnietis.Į simbolinį geriausių žaidėjų penketuką pasibaigus rungtynėms buvo išrinkti net du Lietuvos krepšininkai – J.Valančiūnas ir J.Mačiulis. Kartu su jais į penketuką pateko P.Gasolis, Sergio Rodriguezas ir prancūzas Nando De Colo.

Beje, lietuvis M.Kalnietis čempionate pirmavo pagal rezultatyvius perdavimus. Jo vidurkis per rungtynes siekė 7,8.